Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Dwa miliony zgłoszeń na policję o zachowaniach antyspołecznych nie zostało rozpatrzonych

UK: Dwa miliony zgłoszeń na policję o zachowaniach antyspołecznych nie zostało rozpatrzonych
Policja nie reaguje na wszystkie zgłoszenia w sprawie antyspołecznych zachowań. (Fot. TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)
Prawie dwa miliony zgłoszeń dotyczących antyspołecznych zachowań pozostało bez reakcji ze strony 34 jednostek policji w Anglii i Walii w ciągu ostatnich trzech lat - wynika z najnowszych danych.
Reklama
Reklama

Dane te zostały udostępnione przedstawicielom Partii Liberalnych Demokratów, którzy oskarżyli rząd o "łagodne podejście do przestępczości". Pokazują one, że 55,2 proc. wszystkich incydentów dotyczących antyspołecznych zachowań zarejestrowanych w latach 2019-2021 nie doczekało się stosownych działań ze strony policji.

BBC zwróciło się do Home Office o komentarz w tej sprawie.

Lider Partii Liberalno-Demokratycznej, Sir Ed Davey, stwierdził, że rząd konserwatystów "pozwolił, aby zachowania antyspołeczne się rozprzestrzeniały" po latach, kiedy nie udało mu się "zapewnić policji odpowiedniej liczby funkcjonariuszy lub zasobów, aby odpowiednio zająć się tą plagą".

Z danych Home Office wynika, że od 2016 roku, po latach cięć, wzrosło finansowanie służb policyjnych w Anglii i Walii. W marcu rząd zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczy 150 mln funtów na pomoc policji i władzom lokalnym w ograniczaniu przestępczości i zachowań antyspołecznych.

Rząd poinformował, że poprzednie transze środków finansowych zostały zainwestowane w grupy patrolowe, zwiększenie liczby urządzeń monitoringu ulicznego oraz wprowadzenie funkcjonariuszy, którzy będą angażować się w życie społeczności lokalnych. Minister spraw wewnętrznych Priti Patel poinformowała wówczas, że środki te przyczynią się do poprawy "bezpieczeństwa i ochrony obszarów dotkniętych przestępczością".

W połowie 2021 roku premier Boris Johnson przedstawił kolejne propozycje działań mających na celu walkę z przestępczością i zachowaniami antyspołecznymi, w tym wprowadzenie elektronicznego systemu znakowania przestępców po wyjściu na wolność. Jednak zdaniem Liberalnych Demokratów "zbyt wiele osób nie czuje się bezpiecznie, zwyczajnie poruszając się po własnych ulicach".

Partia Liberalnych Demokratów skorzystała z procedury składania wniosków o dostęp do informacji publicznej, aby uzyskać dane na ten temat. Wykazały one, że w sześciu rejonach policyjnych funkcjonariusze nie interweniowali nawet przy co trzecim przypadku zachowań antyspołecznych.

Najgorsze wyniki odnotowano w Surrey, gdzie funkcjonariusze uczestniczyli w zaledwie 27,7 proc. tego typu przypadków, następnie w Humberside (28,5 proc.), Bedfordshire (30 proc.), Hertfordshire (30,4 proc.), Cambridgeshire (32,3 proc.) oraz Avon & Somerset Police (32,7 proc.).

Tylko w przypadku 14 z 34 jednostek policji funkcjonariusz uczestniczył w połowie lub więcej zarejestrowanych incydentów.

Antyspołeczne zachowania (antisocial behaviors) to przede wszystkim: przemoc, żebranie, jazda pod wpływem alkoholu, wandalizm (np. bazgranie napisów na ścianach, mające mało wspólnego z graffiti), głośne zachowanie (wznoszenie okrzyków, donośne kłótnie, regularne imprezowanie "na pełny regulator"), prostytucja, publiczne spożywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków, a także śmiecenie (niesprzątanie po sobie, po swoim psie).

Czytaj więcej:

Przemoc wobec kobiet będzie traktowana w UK na równi z terroryzmem czy pedofilią

Szokujący wzrost liczby brutalnych przestępstw z nienawiści w Londynie w 2021 roku

Londyn: Policja zwiększyła liczbę patroli po zgłoszeniach od kobiet o poczuciu zagrożenia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama