Turniej Czterech Skoczni: Granerud triumfatorem, Kubacki drugi

W Norwegii zapanowała euforia po zwycięstwie Halvora Egnera Graneruda w Turnieju Czterech Skoczni. (Fot. CHRISTOF STACHE/AFP via Getty Images)
Halvor Egner Granerud wygrał 71. Turniej Czterech Skoczni. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki. Norweg zwyciężył też wczoraj w ostatnim konkursie w Bischofshofen, a prowadzący w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Polak był w nim trzeci. Rozdzielił ich Słoweniec Anze Lanisek.

W drodze po statuetkę Złotego Orła Granerud wygrywał też zawody w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Kubacki najlepszy był tylko w Innsbrucku i w klasyfikacji generalnej imprezy stracił do Norwega aż 33 punkty.

Poprzednio reprezentant tego kraju triumfował w tej imprezie 16 lat temu, a był nim Anders Jacobsen.

Granerud idealnie trafił z formą na Turniej Czterech Skoczni. Wcześniej bowiem na pucharowym podium stanął tylko w listopadzie w Wiśle oraz w Ruce. TCS zaczął jednak fenomenalnie i mimo jednego słabszego skoku w Innsbrucku przed zawodami w Bischofshofen był niemal pewny triumfu.

O asekuracji z jego strony nie było jednak mowy. Prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał 139,5 m. Lanisek zawody zaczął od 140,5 m, ale przy korzystniejszym wietrze, a Kubacki, który w piątek po raz drugi został ojcem, od 135,5 m.

W finale Norweg triumf przypieczętował rewelacyjnym skokiem na 143,5 m i to z obniżonego rozbiegu. Lanisek miał 139 m, a Kubacki 140 m.

W efekcie w Bischofshofen Granerud pokonał Laniska o 7,9 pkt, a Polak stracił do zwycięzcy 9,7 pkt.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kubacki wciąż jest zdecydowanym liderem. To było jego ósme z rzędu i 10. w sezonie miejsce w czołowej trójce. (Fot. Getty Images)

Słoweniec stanął na najniższym stopniu podium TCS. Czwarty był Piotr Żyła, a piąty Kamil Stoch.

W Bischofshofen Stoch (138 i 134,5 m) uplasował się na szóstej, a Żyła (133,5 i 136 m) na 10. pozycji.

Trzecie miejsce Kubackiego w Bischofshofen było 50. podium polskiego skoczka w konkursach TCS. Najwięcej - 13 - ma właśnie Kubacki, a po 12 Stoch i Adam Małysz.

Po pierwszej serii odpadli 40. Jan Habdas, 42. Paweł Wąsek oraz 43. Stefan Hula.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kubacki wciąż jest zdecydowanym liderem. To było jego ósme z rzędu i 10. w sezonie miejsce 2 czołowej trójce. Nad drugim Laniskiem ma 108 punktów przewagi. Trzeci Granerud do Polaka traci 134 pkt.

W Pucharze Narodów Polska ustępuje jedynie Austrii, od której dzielą ją 252 punkty.

Kolejne zawody z cyklu PŚ odbędą się w Zakopanem. 14 stycznia w planach jest konkurs drużynowy, a dzień później indywidualny.