Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Trzech Polaków i dwie Polki skazani za handel ludźmi

Trzech Polaków i dwie Polki skazani za handel ludźmi
Pięciu Polaków jednogłośnie zostało uznanych winnymi. (Fot. UK Police)
Trzech Polaków i dwie Polki zostali wczoraj skazani przez sąd w Leeds na kary więzienia za oszustwa finansowe, handel ludźmi i stosowanie współczesnego niewolnictwa. Mężczyźni przemocą zmuszali innych Polaków do pracy, pozbawiając ich dokumentów i zarobionych pieniędzy - poinformowała prokuratura.
Reklama
Reklama

Polacy - 38-letni Robert Doliński, 37-letni Andrzej Laskowski i 19-letni Kewin Laskowski - namawiali rodaków do podróży do Newcastle, obiecując im dobrze płatną pracę, a po ich przyjeździe stosowali wobec nowo przybyłych przemoc, pozbawiali dokumentów i zabierali im znaczną część pensji.

Prokurator Jim Hope ocenił, że "sposób, w jaki ci ludzie byli traktowani, był szokujący". Podkreślił też, że "każdy aspekt życia ofiar był dokładnie kontrolowany". "Mówiono im, gdzie mogą podróżować i robić zakupy, a każde odstępstwo karano przemocą" - dodał.

Jak zaznaczył, ofiary były zmuszane do płacenia wielokrotności czynszu, co było formą haraczu na rzecz ich prześladowców. Ponadto ludzie wykorzystywani przez skazanych nie znają biegle angielskiego i, żyjąc w ciągłym strachu, nie byli w stanie nikomu opowiedzieć o swojej sytuacji.

"Chcemy zapewnić ofiary takiego wykorzystywania, że nie są same i jeśli tylko się do nas zgłoszą, otrzymają pełne wsparcie. Dzięki odwadze świadków, prokuratura była w stanie uzyskać ten werdykt sądu" - dodał Hope.

Mężczyźni przyznali się do stawianych zarzutów i otrzymali zróżnicowane wyroki: od 12 miesięcy w zakładzie poprawczym do ponad trzech lat więzienia.

Na sześć miesięcy więzienia skazane zostały również dwie kobiety - 34-letnie Maria Pawłowska i Agnieszka Laskowska - które przyznały się do oszustwa finansowego. Obie jednak spędziły już w areszcie pół roku, więc zostały wypuszczone na wolność.

W styczniu dwóch innych Polaków - 35-letni Krystian Markowski i 38-letni Erwin Markowski - zostało skazanych na sześć lat więzienia za traktowanie kilkunastu Polaków jak niewolników i zmuszanie ich do pracy w magazynach sklepów Sports Direct. Również tym ludziom odbierano większości pensji i dokumenty tożsamości.

Z kolei pod koniec maja czterech Polaków zostało skazanych na bezwarunkowe kary pozbawienia wolności od pięciu do dwunastu lat, również za stosowanie współczesnego niewolnictwa.

Mężczyźni - 20-letni Seweryn Szmyt, 27-letni Paweł Majewski, 40-letni Sebastian Mandzik i 45-letni Robert Majewski - namawiali na przyjazd do Wielkiej Brytanii osoby bezrobotne lub mające kłopoty osobiste, obiecując im dobrze płatną pracę w północno-wschodniej Anglii. Ich ofiary mieszkały stłoczone w ciasnych mieszkaniach o niskim standardzie, a ich zarobki - równowartość płacy minimalnej - wpływały na konta bankowe kontrolowane przez skazanych.

Według Reutera, w Wielkiej Brytanii około 13 tys. osób jest ofiarami podobnych przestępstw, polegających na przymusowej pracy, wykorzystaniu seksualnym czy zmuszaniu do usługiwania swym prześladowcom. W 2015 roku wprowadzono nowe przepisy zaostrzające kary za współczesne niewolnictwo, pozwalające między innymi na stosowanie kary dożywotniego pozbawienia wolności.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama