Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tłumy protestowały w Dublinie przeciwko ustawie aborcyjnej

Tłumy protestowały w Dublinie przeciwko ustawie aborcyjnej
W jednym z najbardziej znanych parków irlandzkiej stolicy - Garden of Remembrance - zorganizowano w sobotę wiec przeciwników aborcji. Irlandzki parlament będzie ostatecznie głosował w środę nad ustawą dopuszczającą aborcję w razie zagrożenia życia matki.
Reklama
Reklama
Według policyjnych szacunków w Garden of Remembrance w Dublinie zebrało się ok. 35 tys. ludzi. Organizatorzy podają liczbę 60 tys. To największy w historii kraju protest obrońców życia poczętego przeciwko rządowym planom aborcyjnym.

Poparcia uczestnikom wiecu udzielił abp Dublina Diarmuid Martin, stwierdzając, że każda forma ludzkiego życia musi być chroniona prawnie i otaczana szacunkiem, ponieważ jest wyjątkowa. Obrońcy życia są przekonani, że ustawa mimo restrykcyjnej procedury dopuszczalności spowoduje, że aborcja stanie się ogólnodostępna.

Największe zastrzeżenia wzbudza zapis według którego aborcję można przeprowadzić w sytuacji, kiedy występuje ryzyko targnięcia się ciężarnej kobiety na własne życie. Niektórzy posłowie chcą usunięcia tego zapisu, uznając go za nieprecyzyjny.

Z kolei zwolennicy aborcji zorganizowali w sobotę pikietę przed biurem poselskim Colma Keaveneya reprezentującego okręg Galway East, który sądzi, że skłonności samobójcze ciężarnej kobiety nie powinny być ustawową przesłanką dopuszczającą aborcję.

Chociaż termin głosowania nad projektem ustawy (Protection of Life During Pregnancy Bill) jest bliski, niemal do ostatniej chwili zgłaszane są poprawki. Według obecnego zapisu dopuszczalne jest sztuczne usunięcie płodu w sytuacji "rzeczywistego i istotnego zagrożenia dla życia lub zdrowia ciężarnej kobiety". Aborcja nie jest dopuszczalna natomiast w sytuacji nieprawidłowego rozwoju płodu. Projekt ustawy daje lekarzowi prawo odmowy dokonania zabiegu przerwania ciąży ze względu na przekonania, ale prawa tego nie ma szpital.

Rząd irlandzki od ponad 20 lat jest pod presją dostosowania przepisów prawnych do orzeczenia Sądu Najwyższego z 1992 r., który w głośnej sprawie 14-letniej ofiary gwałtu orzekł, że aborcja jest prawnie dopuszczalna, jeśli matce grozi realne i istotne ryzyko dla życia.

W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Dublin nie sprecyzował legalności aborcji w sytuacji, w której życie matki jest zagrożone i zalecił uściślenie tej kwestii.

W ostatnich 30 latach Irlandczycy pięciokrotnie odrzucali w referendach propozycję zalegalizowania aborcji. Ostatnio jej zwolenników zmobilizowała śmierć hinduskiej dentystki Savity Halappanavar, która zmarła w październiku ub. r. w Galway, gdy odmówiono jej zabiegu, mimo że ciąża przebiegała z komplikacjami.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama