Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Times": Rząd szykuje się na wypadek Brexitu bez umowy

"Times": Rząd szykuje się na wypadek Brexitu bez umowy
"Zarówno rząd, jak i parlament mierzą się z olbrzymim zadaniem, jeśli istniejące prawo ma być przygotowane na wypadek Brexitu bez umowy"... (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd uruchomi w ciągu trzech tygodni plan przygotowania prawnego na wypadek załamania się negocjacji z Unią Europejską i wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia - poinformował wczoraj dziennik 'The Times'.
Reklama
Reklama

Według informacji gazety, brytyjscy ministrowie mieli się zgodzić, że przygotowywany od roku przez urzędników szereg ustaw i instrumentów prawnych, które byłyby konieczne do przygotowania obowiązującego prawa na okoliczność Brexitu bez umowy, zacznie być wdrażany najpóźniej w drugim tygodniu listopada.

Jak zaznaczono, w efekcie zwyczajne plany legislacyjne rządu zostaną zastąpione awaryjnymi ustawami dotyczącymi Brexitu.

"Times" podkreślił, że przed datą wyjścia z Unii Europejskiej - 29 marca 2019 roku - parlament będzie musiał przyjąć co najmniej cztery całkowicie nowe ustawy, obejmujące m.in. gwarancje prawne dla 3,3 mln obywateli UE w Wielkiej Brytanii, a także np. regulujące rybołówstwo na brytyjskich wodach terytorialnych.

Do tego konieczne będzie wdrożenie nawet do tysiąca instrumentów prawa wtórnego, które pozwolą na rozpoczęcie pełnych przygotowań na wypadek braku porozumienia ze Wspólnotą. Część z nich będzie musiała być przegłosowana dosłownie w ciągu kilku tygodni.

Plan zakłada także, że prawdopodobnie jeszcze przed świętami rząd roześle specjalne instrukcje dotyczące rejestracji w systemach celnych do ok. 150 tys. firm, które sprzedają swoje produkty wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Z kolei ministerstwo zdrowia i opieki społecznej rozpocznie podpisywanie kontraktów na przechowywanie zapasów leków i produktów farmaceutycznych, które będą konieczne w obliczu opóźnień przy przewozie towarów na granicy z Francją.

Joe Owen z ośrodka analitycznego Institute for Government ocenił w rozmowie z gazetą, że podjęcie szybkich działań w tej sprawie jest "kluczowe", bo "dotychczas wykonano jedynie ułamek niezbędnych zmian prawnych".

"Zarówno rząd, jak i parlament mierzą się z olbrzymim zadaniem, jeśli istniejące prawo ma być przygotowane na wypadek Brexitu bez umowy" - zastrzegł.

Rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE trwają od maja 2017 roku. Bruksela chce je zakończyć jak najwcześniej, by mieć czas na zaakceptowanie porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Musi to nastąpić przed Brexitem, który jest przewidziany na 29 marca 2019 roku.

Dłużej zatwierdzanie umowy może potrwać w brytyjskim parlamencie. Już teraz polityczne kłopoty, zwłaszcza silny opór frakcji eurosceptycznej, są wskazywane jako główna przeszkoda w zawarciu porozumienia z UE. Obie strony wciąż nie mogą się także porozumieć w sprawie prawnych zabezpieczeń niezbędnych do uniknięcia powrotu tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama