Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Guardian": Bogaci truciciele klimatu powinni płacić odszkodowania Pakistanowi za powodzie

"The Guardian": Bogaci truciciele klimatu powinni płacić odszkodowania Pakistanowi za powodzie
Widok na zatopione domy, po przejściu niespotykanych dotąd silnych opadach deszczu w Pakistanie. (Fot. FIDA HUSSAIN/AFP via Getty Images)
Bogate państwa, które nie wypełniły swoich obietnic dotyczących redukcji emisji, są odpowiedzialne za załamanie klimatu i ponurą wizję przyszłości świata powinny płacić odszkodowania krajom, które nawiedziły niszczycielskie powodzie, stwierdziła w wywiadzie dla 'Guardiana' Sherry Rehman, minister ds. zmian klimatu Pakistanu.
Reklama
Reklama

W wywiadzie dla brytyjskiej gazety pakistańska minister oznajmiła, że światowe cele redukcji emisji i odszkodowania muszą zostać ponownie rozważone, biorąc pod uwagę przyspieszony i nieubłagany charakter katastrof klimatycznych, które dotykają kraje takie jak Pakistan.

"Jest tak wiele strat i szkód przy tak niewielkich odszkodowaniach dla krajów, które w tak niewielkim stopniu przyczyniły się do światowego śladu węglowego, że oczywistym staje się, że umowa zawarta między globalną północą a globalnym południem nie działa".

Rehman stwierdziła, że w Pakistanie obszar wielkości stanu Kolorado jest pod wodą, a ponad 200 mostów i prawie 5 tys. kilometrów linii telekomunikacyjnych jest zawalonych lub uszkodzonych. Dotknęło to co najmniej 33 miliony osób – liczba ta wzrośnie po tym, jak władze zakończą badania szkód w przyszłym tygodniu. W dystrykcie Sindh, który produkuje połowę żywności w kraju, 90 proc. upraw jest zrujnowanych. Całe wioski i pola uprawne zostały zmiecione.

Jej zdaniem głównym winowajcą jest bezprecedensowy, nieubłagany ulewny deszcz, a niektóre miasta otrzymały w sierpniu od 500 do 700 proc. więcej opadów niż normalnie. Duże połacie ziemi wciąż znajdują się poniżej 240-305 cm wody, co sprawia, że niezwykle trudno jest zrzucić tam racje żywnościowe lub rozbić namioty.

Skutki powodzi w Pakistanie dotknęły co najmniej 33 miliony osób. Całe wioski i pola uprawne zostały zmiecione. (Fot. ASIF HASSAN/AFP via Getty Images)

"Cały obszar wygląda jak ocean bez horyzontu – niczego takiego nikt wcześniej nie widział" – oceniła Rehman. "Krzywię się, kiedy słyszę, jak ludzie mówią, że to klęski żywiołowe. To jest wiek antropocenu (umowna epoka geologiczna, charakteryzująca się wpływem człowieka na ekosystem - przyp. red.): to są katastrofy spowodowane przez człowieka".

Odsączenie wody zajmie miesiące, a – pomimo krótkiej przerwy w opadach – w połowie września prognozowane są większe ulewne deszcze. Nie da się uciec od rzeczywistości, że wielkie korporacje, które mają zyski netto większe niż PKB wielu krajów, również muszą wziąć na siebie odpowiedzialność - zaznaczyła Sherry Rehman.

Choć współczuła globalnym wyzwaniom gospodarczym spowodowanym pandemią Covid-19 i wojną na Ukrainie, była nieugięta, że bogatsze kraje muszą zrobić więcej".

"Historyczne niesprawiedliwości muszą być słyszane i musi istnieć pewien poziom równania klimatycznego, aby ciężar nieodpowiedzialnego zużycia węgla nie został przeniesiony na narody w pobliżu równika, które, co jest oczywiste, nie są w stanie samodzielnie stworzyć odpornej infrastruktury" – stwierdziła minister ds. klimatu Pakistanu Sherry Rehman.

Czytaj więcej:

Ocieplenie klimatu zwiększy ryzyko śmierci nawet o 60 proc.

"Nature": Fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych

Francuscy ekolodzy chcą zakazu lotów prywatnymi samolotami, polowań i prywatnych basenów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama