Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Te firmy zaniżały stawki. Wszystkie muszą wypłacić wyrównania

Te firmy zaniżały stawki. Wszystkie muszą wypłacić wyrównania
Sieć Wagamama znalazła się na czarnej liście pracodawców. (Fot. Wagamama)
Wagamama, TGI Fridays, Marriott Hotels i Karen Millen znalazły się wśród firm niedotrzymujących minimalnej pensji. Rząd opublikował właśnie listę 179 podmiotów zaniżających stawki dla pracowników.
Reklama

Z danych opublikowanych przez ministerstwo biznesu wynika, iż w sumie pracodawcy ci oszczędzali na uposażeniach 9,2 tys. osób £1,1 mln. Teraz będą musieli jednak wypłacić zaległe pensje i dodatkowo zapłacić £1,3 mln kary.

Wśród nieuczciwych pracodawców znalazły się także kluby piłkarskie Stoke City i Birmingham City, związek rugbystów, klub London Irish, zakłady fryzjerskie, kawiarnie i myjnie samochodowe. Sieci restauracji Wagamama, TGI Fridays oraz firma Karen Millen nie dotrzymywały z kolei przepisów dotyczących płatności za uniformy.

Niechlubne pierwsze miejsce na liście zajęła Wagamama, która została zmuszona do wypłacenia wyrównań 2,6 tys. pracownikom, na łączną kwotę £133,2 tys. Właściciele firmy tłumaczą się, że nie były dla nich jasne zasady płatności za stroje służbowe.

“Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że proszenie naszych pracowników o zakładanie czarnych dżinsów lub spódniczek do koszulek z firmowym logiem, jest traktowane jako proszenie ich o kupowanie uniformu i że powinniśmy za to zwracać pieniądze. Wiele innych firm nie miało pojęcia o tej regulacji. Z radością wypłaciliśmy zaległości za lata 2013 – 2016 naszym obecnym i byłym członkom załogi. Jednocześnie zmieniliśmy nasz regulamin i teraz wypłacamy ekwiwalent za używanie własnych spodni i spódniczek” - zapewnił rzecznik sieciówki.

Również w TGI Fridays i Karen Millen kwestią była odzież robocza. Restauracja musiała zwrócić koszty zakupu wymaganego czarnego obuwia, a sprzedawca firmowych ubrań, które obsługa musi zakładać do pracy.

Na drugie miejsce listy trafił zaś podmiot Marriott Hotels, który był winien załodze £71,7 tys. Niektóre należące do sieci hotele bezprawnie potrącały z pensji opłaty za zakwaterowanie lub taksówki osób kończących zmiany późną nocą.

Najgorzej pod względem niedopłaty na pracownika wypadł Hazelwood House, pensjonat pod Kingsbridge w hrabstwie Devon, który był winien trzem osobom średnio po £16 tys.

1 kwietnia minimalna stawka dla pracowników powyżej 25. roku życia wzrośnie w Wielkiej Brytanii z £7,50 do £7,83 na godzinę.

 

  Komentarze


  • Ultravox
   10 marca, 21:45

   Mialem taki problem na poczatku pobytu w Anglii,ale polapalem sie w tym dopiero po dwu latach.Musialem oddac do HMRC 1.500 funtow.Zawiadomilem wtedy urzad skarbowy o praktykach mojego bylego pracodawcy,ktory kombinowal jak sie dalo z placami imigrantow zwlaszcza z Polski.Nie znalem wtedy jeszcze przepisow tutejszego prawa pracy(chodzi o to slynne 3 miesiace) i sam nic na tym nie zyskalem.Wiem jednak,ze duzo sie w tej firmie po moim donosie dzialo.Pracujacy tam wtedy Polacy nagle dostali umowy o prace ze szczegolami itd.Ja dlug swoj splacilem,ale tez innym pomoglem.

  • Czytelnik anonimowy
   11 marca, 00:01

   Super fajny artykuł,aż miło się czyta.Uwielbiam sprawiedliwość .Na zdrowie !🍺

  • Daisy
   11 marca, 09:16

   Nie bierzcie żadnych oslonek. To trucizny. Osłonka normal. Bym się zatrula. Taka jedna malpa przepisala antybiotyk zinnat i jakieś oslonke. Kazała brać 2razy dziennie antybiotyk i 2razy dzienne oslonke. Farmaceuta sprzedal zła oslonke. Tylko 1dzienne można brać. Brałam 2 bo nie wiedziałam. Wymioty. Przestałam jeść. Poszłam do innego lekarza i kazał natychmiast odstawić antybiotyk. Nie bierzcie żadnych oslonek. Wymyślają ciągle nowe trutki. Nie dawajcie dzieciom. Wymyślają nowe witaminy jakieś suplementy. Dziadostwo. Niech te medyki sami wpier........ te trucizny.

  • D
   11 marca, 09:39

   w polsce w sieciowkach kfc tez każą buty kupowac pracownikom i zadnych zwrotow nie ma. ale w pl nikt sie za to nie wezmie nigdy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama