Menu

Szwajcarski dziennik oskarża Polaków o masowe mordowanie Żydów

Szwajcarski dziennik oskarża Polaków o masowe mordowanie Żydów
Kontrowersyjny wywiad ukazał się 25 czerwca, jednak od tamtej pory gazeta odmawia sprostowania i opublikowania odpowiedzi polskiego ambasadora. (Fot. www.nzz.ch/screenshot)
Szwajcarski dziennik 'Neue Zuercher Zeitung' nie chce opublikować repliki ambasadora RP w Szwajcarii wobec zamieszczonego w tej gazecie wywiadu, w którym Polaków oskarżono o masowe mordowanie Żydów - poinformowała na Twitterze polska ambasada.
Reklama

25 czerwca w "NZZ" ukazał się przeprowadzony w Berlinie obszerny wywiad z izraelskim historykiem Holokaustu Yehudą Bauerem. Rozmowa dotyczyła współczesnego nacjonalizmu i antysemityzmu oraz polityki państwa Izrael.

Zapytany, czy widzi wspólne cechy antysemityzmu lat 30. i antysemityzmu obecnego, Bauer odpowiedział: "Cechy wspólne zawsze można znaleźć. Także dziś mamy tę inklinację do totalitaryzmu i autorytaryzmu. Jednak wszystkie rządy chcą zwalczać antysemityzm, także w Polsce. Tamtejszy rząd nie składa się z antysemitów, ale przekręca on i fałszuje historię Holokaustu: Niemcy zamordowali trzy miliony polskich Żydów, ale także od 150 tys. do 200 tys. Żydów zostało zamordowanych przez Polaków. Temu polski rząd zaprzecza, a rząd izraelski go w tym wspiera".

Na Twitterze zamieszczono datowany na 3 lipca list ambasadora Jakuba Kumocha do redakcji "NZZ" z wyjaśnieniem, że "zacytowane przez pana Bauera liczby to rezultat sfałszowania źródła historycznego. Nie są one udowodnione naukowo".

"Jest po prostu nie na miejscu, aby wybitny historyk i profesor, taki jak Yehuda Bauer, honorowy przewodniczący IHRA (Międzynarodowego Związku Pamięci o Holokauście), powtarzał nieprawdziwe i fałszywe informacje, a poważna gazeta bezkrytycznie je przepisywała" - kończy swój list polski ambasador.

Nad listem umieszczono następującą informację: "Pomimo wielu próśb, gazeta NZZ nie opublikowała repliki Ambasadora RP. Dzieje się to po raz trzeci i po raz trzeci w sprawie dotyczącej spraw Zagłady Żydów. Raz nam odmówiono, raz próbowano ingerować w treść, raz przez wiele dni odmawiano odpowiedzi. Sprawa w Presserat w toku".

Rada Prasowa (Presserat) jest w Szwajcarii dostępną dla wszystkich instytucją rozpatrywania skarg na naruszanie etyki dziennikarskiej. Publikuje ona wytyczne, jakimi powinni się kierować dziennikarze w swej zawodowej działalności, i orzeka, czy w danej sprawie sprzeniewierzono się tym wytycznym. Rada Prasowa ma gwarantować dobrowolną samoregulację branży mediów oraz bronić wolności prasy i wypowiedzi.

 

  Komentarze


  • Typ
   7 lipca, 07:23

   wlasciciel gazety jest zydem ktorego ojca uratowali Polacy

  • Gość
   7 lipca, 07:59

   Żydzi i ich media robią to celowo aby obrabowac Polskę . Żydzi są odpowiedzialni o masowy wzrost antysemityzmu w Europie właśnie przez ich zachowanie które ma na celu obrabowanie wielu krajów w tym Polski oskarżajac ich o współudział w mordowaniu Żydów podczas drugiej wojny światowej.

  • Czytelnik anonimowy
   7 lipca, 19:14

   Miejmy nadzieje, że wróci do nich to co innym robią.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama