Menu

Szkoły, biura i szpitale w UK "muszą się przygotować na wypadek zamachów"

Szkoły, biura i szpitale w UK "muszą się przygotować na wypadek zamachów"
Celem "samotnych wilków" jest zabicie jak największej liczby osób, zanim na miejsce zdąży przybyć policja. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało broszurę, w której wzywa szkoły, biura, szpitale i inne miejsca publiczne do przećwiczenia reakcji na ataki terrorystyczne - informuje Sky News.
Reklama

Chodzi przede wszystkim o zamachy przeprowadzane przez pojedyncze osoby - tzw. "samotne wilki". Tacy terroryści atakują "szybko i agresywnie", a ich celem  jest zabicie lub zranienie jak największej liczby osób. Większość zgonów następuje w ciągu kilku minut - zanim na miejsce zdąży przybyć policja.

Taka sytuacja miała miejsce podczas zamachów na London Bridge i Westminster Bridge w 2017 r., a także w zeszłym tygodniu w Reading, gdzie napastnik śmiertelnie ranił nożem trzy osoby. 

W opracowaniu, opublikowanym na internetowej stronie rządowej Gov.uk przez Krajowe Biuro Bezpieczeństwa Antyterrorystycznego, czytamy: "Obrona twojej organizacji przed atakiem terrorystów jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Jednak przy dobrze rozwiniętych procedurach, systemach bezpieczeństwa i szkoleniach można uratować czyjeś życie".

Priti Patel (po lewej) ostrzegła, że "zagrożenie ze strony samotnych wilków rośnie". (Fot. Getty Images)

"Ćwiczenia na wypadek zamachu terrorystycznego są również kluczowe w przygotowaniu personelu ochrony i pracowników pierwszej linii, ponieważ działania wymagane od nich podczas ataku nie stanowią części ich zwykłych obowiązków" - dodano w dokumencie.

W broszurze zaznaczono, że wytyczne są najbardziej odpowiednie dla budynków biurowych, ale mogą też być stosowane w przypadku szkół, kin, szpitali, centrów handlowych, stadionów i węzłów transportowych. Zalecenia po raz pierwszy opracowano na podstawie symulacji przeprowadzonych w 2017 i 2018 roku. 

Teraz wytyczne na wypadek zagrożenia ponownie pojawiły się na stronie rządowej. Nastąpiło to po ostrzeżeniach ze strony minister spraw wewnętrznych Priti Patel, która przyznała w minionym tygodniu, że "zagrożenie ze strony samotnych wilków rośnie" i ma to związek z odmrażaniem brytyjskiej gospodarki, w tym. m.in. ponownym otwieraniem wielu publicznych miejsc.

Czytaj więcej:

Policja: Atak w Reading miał podłoże terrorystyczne

Wiceszef MSW: Od marca 2017 roku służby udaremniły 25 ataków terrorystycznych

Wszystkie ofiary ataku w Reading były związane ze środowiskiem LGBT

Nożownikowi z Reading postawiono zarzut trzykrotnego zabójstwa

  Komentarze
  • Sw.Piotr
   30 czerwca, 17:14

   karma wraca! Po co mieszali w ich krajach wspolnie z usa i francuzami? Ludziom z tamtych krajow zylo sie duzo lepiej niz w uk i ameryce.Chcieli ukrasc innym to teraz maja...,jedynie ameryka na tym skorzystala-wysylajac emigrantow do Europy

  • Do Sw. Piotra
   30 czerwca, 18:13

   To nie oni "mają", to my mamy. Na tych którzy rządzą nikt nie rzuci się z nożem - ich ten problem nie dotyczy, a szkoda, bo z pewnością zarządzaliby inaczej.

  • Niedługo
   1 lipca, 10:43

   tak bedzie w Polsce jak trzasniety wygra , wpuszcza uchodzcow i bedzie sie dzialo oj bedzie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama