Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkoły w Anglii nie muszą zwracać się do uczniów kwestionujących swoją płeć według ich żądań

Szkoły w Anglii nie muszą zwracać się do uczniów kwestionujących swoją płeć według ich żądań
Media wiele razy opisywały przypadki, że szkoły nie informowały rodziców o tym, że ich dziecko kwestionuje swoją płeć i domaga się, by je traktować inaczej niż zgodnie z płcią biologiczną... (Fot. Getty Images)
Nauczyciele w Anglii nie muszą spełniać żądań uczniów, którzy twierdzą, że są innej płci niż ich biologiczna, a rodzice co do zasady muszą być informowani przez szkoły o tym, że ich dzieci kwestionują swoją tożsamość płciową - wynika z opublikowanych dzisiaj wytycznych.
Reklama
Reklama

Opublikowanie wytycznych dotyczących tego jak traktować uczniów, którzy twierdzą, że mają inną płeć niż ich biologiczna, brytyjski rząd zapowiadał już od 2018 r. To odpowiedź na rosnąca liczbę przypadków uczniów, którzy twierdzą, że są innej płci niż ich biologiczna i w związku z tym domagają się, by zwracać się do nich imieniem i zaimkami właściwymi dla płci odczuwanej.

Rodzi to także szereg kwestii w takich sprawach jak to, z jakich toalet mają korzystać ci uczniowie i w jakich zajęciach sportowych uczestniczyć.

Zgodnie z wytycznymi, nauczyciele i szkoły nie muszą oraz nie powinny spełniać automatycznie żądań w kwestii imion i zaimków wysuwanych przez dzieci kwestionujących swoją tożsamość, i nie mogą być z tego powodu karane. Zalecone jest bardzo ostrożne podejście przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, w tym okres obserwacji oraz konsultowanie tej kwestii z rodzicami.

Ta ostatnia sprawa jest bardzo istotna, bo media wiele razy opisywały przypadki, że szkoły nie informowały rodziców o tym, że ich dziecko kwestionuje swoją płeć i domaga się, by je traktować inaczej niż zgodnie z płcią biologiczną, a czasem wręcz ukrywały ten fakt przed rodzicami.

Wyjątek od zasady informowania rodziców może być tylko "w niezwykle rzadkich" sytuacjach, gdy nauczyciele uważają, że poinformowanie o tym rodziców mogłoby narazić dziecko na poważne ryzyko.

Wytyczne stanowią też, że bezwzględnie muszą zostać utrzymane oddzielne dla obu płci przestrzenie typu toalety, przebieralnie czy prysznice, i uczniowie, którzy twierdzą, że mają inną płeć niż biologiczna, nie mogą korzystać z tych przeznaczonych dla innej płci niż ich biologiczna.

To samo dotyczy zajęć sportowych, w szczególności w przypadku starszych uczniów, gdzie cechy fizyczne nabierają większego znaczenia - uczniowie muszą w nich uczestniczyć zgodnie z płcią biologiczną.

Ponadto wytyczne stwierdzają, że szkoły niekoedukacyjne mają prawo odmawiania przyjmowania uczniów o odmiennej płci biologicznej, niezależnie od samoidentyfikacji ucznia.

Wytyczne dotyczą tylko szkół w Anglii, bo sprawy szkolnictwa w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej znajdują się w kompetencjach tamtejszych rządów.

Czytaj więcej:

"Daily Telegraph": Uczniowie w UK coraz częściej identyfikują się jako zwierzęta

Sąd: Brytyjski rząd miał prawo zablokować szkocką ustawę o zmianie płci

    Komentarze
    • Iria
      19 grudnia 2023, 16:59

      No i bardzo dobrze. Jedna z nielicznych decyzji tego rządu którą całkowicie popieram.

    • Brawo
      19 grudnia 2023, 18:46

      I super!!! Teraz moda na bycie kims innym niz sie jest biologicznie a zmiana tego kaprysu zalezy od ich humoru i checi bycia mocniej zauwazonym... Kolorowe papugi... Paranoja socjalna...

    • Celestyn76
      19 grudnia 2023, 22:34

      Czyżby do systemu oswiaty wracala normalność?

    • Musli
      20 grudnia 2023, 17:01

      W końcu ktoś rozumny wydał rozporządzenie.

    • Kobieta 100
      20 grudnia 2023, 17:14

      uważam ,ze słuszna decyzja,rodzice więcej czasu z dziećmi mniej przed tv,comp,
      sport,spacer,zwiedzanie
      rodzina jest najważniejsza

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama