Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja może wypracować po Brexicie model Norwegii

Szkocja może wypracować po Brexicie model Norwegii
Czy Szkocji uda się wupracować dobre relacje z Unią po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Szkocja mogłaby po Brexicie współpracować ze Zjednoczoną Europą zgodnie z modelem norweskim - informują brytyjskie media. Pozwoliłoby to imigrantom z krajów unijnych żyć i pracować w tym regionie Wielkiej Brytanii. Jest jednak warunek - zgoda Londynu.
Reklama
Reklama

Brytyjczycy o takim pomyśle wobec Szkocji dowiedzieli się po „wycieku” wewnętrznych notatek rządu w sprawie Brexitu. Wynika z nich, że gabinet premier Theresy May działa po omacku i nie ma realnego planu na opuszczenie Europy.

Rząd Szkocji zapowiedział, że opublikuje w ciągu nadchodzących tygodni plan ochrony regionu i jego relacji z UE.

Co zatem oznaczałoby dla Szkotów podążanie drogą wypracowaną wcześniej przez Norwegię? Przede wszystkim ten skandynawski kraj jest członkiem Wspólnego Obszaru Gospodarczego (EEA). Poza Norwegią należą do niej również Islandia i Liechtenstein.

Członkostwo w EEA oznacza, że Norwegia może korzystać ze wspólnego rynku. Model norweski oznacza również obowiązkowe wpłaty do wspólnej kasy Brukseli i to więcej niż połowę obecnej kwoty wydawanej przez Londyn. Mieszkańcy z całej Unii mogą swobodnie żyć i pracować w Norwegii. Kraj ten musi akceptować unijne prawo i nie ma na nie wpływu.

Niektórzy brytyjscy komentatorzy podkreślają jednak, że pomysł podążania przez Szkocję śladami Norwegii to tylko szkockie mrzonki. „Po pierwsze to nie jest propozycja szkockiego rządu. Po drugie członkowie Wspólnego Obszaru Gospodarczego (EEA) są krajami niezależnymi, a Szkocja nim nie jest i będzie potrzebować zgody rządu w Londynie. Po trzecie ministrowie z Downing Street 10 mogą obawiać się, że imigranci po Brexicie będą chcieli dostać się do innych brytyjskich regionów przez Szkocję” - stwierdził Brian Taylor, komentator polityczny BBC.

Szkoci powinni mieć własne paszporty, które umożliwią im swobodny przejazd i pracę w krajach Unii Europejskiej po Brexicie - taki radykalny plan stworzyli brytyjscy naukowcy. Szkocki parlament ma go wkrótce rozważać.

Wielka Brytania przeżywa polityczne trzęsienie ziemi. W czerwcowym referendum obywatele tego kraju większością głosów zdecydowali, że nie chcą już swojej przyszłości wiązać z Unią Europejską. 51,9% głosujących obywateli (przy frekwencji 72%) opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej. Głosy inaczej rozłożyły się w Szkocji, która zagłosowała przeciwko Brexitowi.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama