Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkoci, którzy zagłosowali listownie, żałują decyzji

Szkoci, którzy zagłosowali listownie, żałują decyzji
W wielu zakątkach Szetlandów nie ma punktów wyborczych, a mieszkańcy głosują listownie (Fot. Getty Images)
Z 4,2 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców Szkocji 800 tys. zarejestrowało się, aby oddać głos listownie. Część już wysłała swoje karty, a teraz żałuje decyzji - podaje telewizja Sky News.
Reklama
Reklama

Z głosowania za pośrednictwem królewskiej poczty (Royal Mail) najczęściej korzystają mieszkańcy oddalonych zakątków Szkocji - wysp i archipelagów. Większość z nich oddało swój głos już tydzień temu. Przebieg kampanii w ostatnich dniach spowodował, że gdyby wysyłali karty do głosowania dzisiaj, zaznaczyliby na nich inną odpowiedź - donosi dzisiaj Sky News.

Dziennikarze brytyjskiej telewizji dotarli na Szetlandy i na położoną na północy archipelagu wyspę Fetlar, gdzie rezyduje 71 Brytyjczyków i nie ma punktu wyborczego. Celem wyprawy było zapytanie tamtejszych mieszkańców o preferencje wyborcze.

Jedna z rezydentek wyspy - Murray Cooper - jest Angielką, pięć lat temu przeniosła się na Fetlar, aby na emeryturze wieść spokojne życie. Na referendalne pytanie: Czy Szkocja powinna być niepodległa? odpowiedziała „nie”. Teraz zmieniła zdanie. "Jeśli głosowałabym dzisiaj, odpowiedziałabym tak"– tłumaczy dziennikarzom.

"Tak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku dni, wiele wątpliwości zostało rozwianych, przedstawiciele kampanii Yes byli bardziej klarowni niż wcześniej" - wyjaśniła Cooper. "Jestem zła, że mój głos się zmarnuje, ale i tak mam nadzieję, że Szkoci wybiorą niepodległość - a to z kolei bardzo mnie cieszy” - podsumowuje Angielka.

Inny mieszkaniec wyspy – Kenny Ritchie - jest zadowolony ze swojej decyzji, ale jak wyznał Sky News, wielu rezydentów chętnie zmieniłoby teraz swoją odpowiedź w referendum. "Rozmawiałem z kilkoma osobami, które bardzo żałują, że nie mogą zamienić kart i zagłosować jeszcze raz" - tłumaczy Szkot.

Jeszcze inni mieszkańcy Fetlar stwierdzili, że wiele istotnych faktów ujrzało światło dzienne dopiero w ostatnim etapie kampanii - zwłaszcza po stronie przedstawicieli kampanii "Lepiej razem", opowiadającej się za utrzymaniem starego porządku. Rozmówcy dziennikarzy zaznaczyli, że poparli unię Szkocji z Wielką Brytanią, ale zwolennicy kampanii na „Nie” strzelili sobie w stopę. "Nagle chcą dać Szkocji więcej władzy, ale na to jest za późno" - podkreślają Wyspiarze.

Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września br. Uprawnieni do oddania głosu na kartach muszą zaznaczyć odpowiedź  - "tak" albo "nie". Pytanie brzmi: "Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.06.2024
    GBP 5.0774 złEUR 4.2909 złUSD 3.9975 złCHF 4.4732 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama