Menu

Szef Banku Anglii sugeruje, by nie kończyć programu subsydiowania pensji

Szef Banku Anglii sugeruje, by nie kończyć programu subsydiowania pensji
Bank Anglii nieoczekiwanie zmienił pogląd na temat programu Coronavirus Job Retention Scheme, zachęcając rząd do jego utrzymania. (Fot. Getty Images)
Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey wezwał brytyjski rząd do 'zatrzymania się i przemyślenia' decyzji o wygaszeniu z końcem października programu subsydiowania z budżetu pensji pracownikom, którzy z powodu epidemii zostali wysłani na przymusowe urlopy (tzw. furlough).
Reklama

Aby skłonić firmy do utrzymywania miejsc pracy mimo kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, brytyjski rząd uruchomił w marcu program refundowania 80 proc. pensji pracowników wysłanych na przymusowe urlopy - do kwoty 2 500 funtów miesięcznie.

Program, który początkowo miał trwać trzy miesiące, był już dwukrotnie przedłużany, ale zarówno premier Boris Johnson, jak i minister finansów Rishi Sunak oświadczyli, że z końcem października zostanie on ostatecznie wygaszony. Jak argumentują, przedłużanie programu dawałoby objętym nim pracownikom fałszywe poczucie, że wciąż mają pracę, do której będą mogli wrócić.

Dotychczas Bailey popierał to stanowisko rządu. Jak wyjaśniał w sierpniu w rozmowie z BBC, pracownikom trzeba raczej pomóc w znalezieniu nowej pracy niż utrzymywać ich na wirtualnych stanowiskach. Jednak wczoraj, występując na webinarium zorganizowanym przez Brytyjskie Izby Handlowe (BCC), zapewnił, że jest otwarty na dalszą interwencję państwa i zasugerował, że konkretne sektory mogłyby skorzystać z kontynuowania pomocy.

Program Coronavirus Job Retention Scheme wkrótce dobiegnie końca. (Fot. Getty Images)

Bailey podkreślił, że program okazał się sukcesem i popiera decyzję Sunaka o jego zakończeniu, ale dodał: "Przeszliśmy od świata ogólnej ochrony zatrudnienia do konkretnych i ukierunkowanych obszarów". Wyjaśnił, że w szczytowym momencie kryzysu z programu korzystało około 30 proc. pracodawców z sektora prywatnego, ale obecnie jest on głównie wykorzystywany przez branże takie jak hotelarstwo, handel detaliczny i kultura.

"Pomógł on opanować szok dla firm i pracowników, ale teraz korzystanie z niego, z tego co możemy powiedzieć, jest bardziej skoncentrowane. Myślę, że rozsądne jest więc zatrzymanie się i przemyślenie podejścia do przyszłości, bez jakiegokolwiek zobowiązania do tego, co może być dalej" - wskazał Bailey.

Do przedłużenia programu wypłacania pensji z budżetu od dawna wzywa brytyjska opozycja, wskazując m.in. na przykłady innych krajów, w których podjęto takie decyzje. Podobną opinię do Baileya wyraził wcześniej lider opozycyjnej Partii Pracy, Keir Starmer, który wezwał rząd do tego, by nie wygaszał całego programu za jednym zamachem.

Według ostatnich dostępnych statystyk, do połowy sierpnia w ramach programu wypłacono 35,4 mld funtów. Pieniądze te otrzymało 9,6 mln pracowników zatrudnionych przez 1,2 mln firm.

Czytaj więcej:

OECD: UK najsilniejszą gospodarką, którą pandemia dotknęła najdotkliwiej

Brytyjska gospodarka "zdrowieje". Rośnie trzeci miesiąc z rzędu

Johnson ogłosił dodatkowe restrykcje. Mogą obowiązywać przez 6 miesięcy

Johnson: Dyscyplina i determinacja pozwolą nam pokonać epidemię

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama