Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef dużej firmy energetycznej dla BBC: Wysokie rachunki za prąd pozostaną na dłużej

Szef dużej firmy energetycznej dla BBC: Wysokie rachunki za prąd pozostaną na dłużej
Anders Opedal (na zdjęciu) nie ma wątpliwości, że ceny energii nie wrócą do dawnych poziomów. (Fot. Getty Images)
Szef norweskiego koncernu energetycznego Equinor przekazał stacji BBC, że nie spodziewa się, aby rachunki za gaz i prąd kiedykolwiek powróciły do poziomów sprzed pandemii koronawirusa. Anders Opedal dodał, że wynika to m.in. z kosztów przejścia z paliw kopalnych na mniej szkodliwe źródła energii.

Reklama
Reklama

Koncern Equinor, podobnie jak wiele innych firm energetycznych, odnotował rekordowe zyski dzięki wyższym cenom gazu. Jedno z największych przedsiębiorstw tego typu w Europie prowadzi działalność w 36 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

W swoich najnowszych wynikach finansowych Equinor podał, że w III kwartale ub. r. odnotował 19,8 mld funtów zysku. Rok wcześniej - w tym samym okresie - było to 7,94 mld funtów.

Norweski koncern Equinor odnotował w ubiegłym roku rekordowe zyski. (Fot. Getty Images)

Anders Opedal ocenił, że wątpliwe jest, aby rachunki za gaz i prąd wróciły do czasów, gdy typowe brytyjskie gospodarstwo domowe płaciło za rachunki około 1 300 funtów rocznie. Przeciętny roczny rachunek za energię wynosi obecnie 2 500 funtów - kwota ta obejmuje jednak również pomoc, jakiej udziela brytyjski rząd. 

Ekspert przekazał, że "obecnie w całej Europie trwa budowa zupełnie nowego systemu energetycznego, aby uniezależnić się całkowicie od Rosji". Zwrócił uwagę, że potrzebne są w związku z tym ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii.

"Wymaga to wielu inwestycji, a ktoś musi za nie zapłacić. Zakładam więc, że rachunki za energię będą wyższe niż w przeszłości, choć nie tak niestabilne i wysokie jak dziś" - ocenił.

Szef Equinor podkreślił także, że "nie można traktować dłużej energii jako czegoś, czego mamy pod dostatkiem".

W całej Europie trwają obecnie inwestycje w odnawialne źródła energii, aby uniezależnić się od Rosji. (Fot. Getty Images)

"W przeszłości mieliśmy sporo taniej energii i prawdopodobnie wiele z niej zmarnowaliśmy. Musimy upewnić się, że teraz będziemy dokonywać właściwych inwestycji. Wszyscy powinni zużywać jak najmniej energii" - dodał.

Czytaj więcej:

Które domowe sprzęty elektryczne zużywają najwięcej energii i jak oszczędnie ich używać?

UK: Prowadzone są ćwiczenia na wypadek tygodniowej przerwy w dostawie energii

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Koszty utrzymania w UK: Rośnie liczba osób, które popadają w spiralę zadłużenia

W 2023 roku dwie trzecie konsumentów w UK planuje ograniczyć wydatki na przyjemności

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama