Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Które domowe sprzęty elektryczne zużywają najwięcej energii i jak oszczędnie ich używać?

Które domowe sprzęty elektryczne zużywają najwięcej energii i jak oszczędnie ich używać?
W obliczu tak gwałtownego wzrostu cen energii warto wiedzieć, jak można dokonać oszczędności w gospodarstwie domowym. (Fot. Getty Images)
Kryzys energetyczny mocno uderza w portfele konsumentów. Na tle gwałtownie rosnących cen gazu i ogólnie wyższych kosztów utrzymania, wiele gospodarstw domowych coraz bardziej niepokoi się o wysokość rachunków za energię – pisze portal Euronews.
Reklama
Reklama

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przeciętne europejskie gospodarstwo domowe odnotuje w tym roku wzrost kosztów utrzymania o około 7 proc. w porównaniu z tym, co przewidywano na początku 2021 roku. Odzwierciedla to bezpośredni efekt wyższych cen energii, jak również ich przełożenie na inne towary i usługi - wskazuje organizacja.

Warto wiedzieć, w jaki sposób energia jest wykorzystywana w typowym gospodarstwie domowym i które urządzenia zużywają najwięcej energii.

Na co zużywa się najwięcej energii w domach?

Ogrzewanie jest zdecydowanie największym wydatkiem, jeżeli chodzi o zużycie energii w gospodarstwach domowych w Unii Europejskiej. Z kolei energia zużywana na takie rzeczy jak zapalanie światła czy gotowanie, stanowi o wiele mniejszy procent całości wydatków.

Według Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej, w 2020 roku gospodarstwa domowe w UE zużywały energię głównie na ogrzewanie domów (62,8 proc. całościowego zużycia energii w sektorze mieszkaniowym). Ogrzewanie pomieszczeń i wody stanowiło łącznie 77,9 proc. energii zużywanej przez gospodarstwa domowe.

Zmniejszenie domowego ogrzewania już o 1 st. C daje wymierne korzyści. (Fot. Getty Images)

Natomiast energia elektryczna wykorzystywana do oświetlenia i większości urządzeń elektrycznych stanowiła 14,5 proc. (nie obejmuje to wykorzystania energii elektrycznej do zasilania głównych systemów ogrzewania, chłodzenia lub gotowania).

Główne urządzenia do gotowania pochłonęły 6,1 procenta zużycia energii w gospodarstwach domowych, a chłodzenie pomieszczeń - 0,4 procenta. Warto więc pomyśleć o lepszej izolacji domu, aby zminimalizować straty ciepła, lub o obniżeniu temperatury.

Nawet zmniejszenie ogrzewania o 1 st. Celsjusza może przynieść oszczędności energii i kosztów na kwotę około 128 funtów rocznie - według szacunków ekspertów ds. energii z porównywarki cenowej uSwitch. Domy mogą tracić część ciepła przez przeciągi szczeliny wokół drzwi, okien, podłogi lub przez komin.

Organizacja oparła swoje obliczenia oszczędności na podstawie typowego domu z trzema sypialniami, ogrzewanego gazem w Wielkiej Brytanii, przy cenie gazu 7,4p/kWh i energii elektrycznej 28,3p/kWh (w oparciu o pułap cenowy z kwietnia 2022 roku).

Sprzęty domowe pochłaniające najwięcej energii

Na szczycie listy znajdują się pralki, zmywarki i suszarki bębnowe, które stanowią 14 proc. kwoty typowego rachunku za energię - według organizacji Energy Saving Trust.

Pranie w niższej temperaturze jest jednym z elementów, który może pomóc obniżyć rachunki za energię. (Fot. Getty Images)

Organizacja szacuje, że używanie pralki o pojemności 7 kg przez 220 razy w roku to zazwyczaj koszt od 25 do 35 funtów rocznie. Jak twierdzi, dzięki ostrożniejszemu korzystaniu z pralki można sporo zaoszczędzić.

Sugeruje ona, aby używać pralki w trybie 30 stopni zamiast wyższych temperatur i ograniczyć korzystanie z niej poprzez zmniejszenie częstotliwości jej użytkowania o jedno uruchomienie tygodniowo mniej przez rok.

Urządzenia kuchenne i łazienka

Następne w kolejności są lodówki i zamrażarki, które odpowiadają za około 13 proc. kosztów zużycia energii w przeciętnym gospodarstwie domowym - według Energy Saving Trust. Ponieważ urządzenia te pozostają włączone przez cały czas i należą do najdłużej działających urządzeń w domu, warto zainwestować w ich energooszczędne wersje.

Tymczasem około 4 procent z rachunku za energię pochłania zasilanie urządzeń kuchennych, w tym płyta kuchenna, piekarnik, czajnik i mikrofalówka. Organizacja ta zaleca rozważenie używania mikrofalówki, która może być wydajniejsza niż piekarnik przy przyrządzaniu posiłków, ponieważ podgrzewa tylko żywność, a nie przestrzeń wewnątrz.

Jeśli chodzi o łazienkę, to według wyliczeń Energy Saving Trust ograniczenie czasu kąpieli do 4 minut mogłoby przynieść typowemu brytyjskiemu gospodarstwu domowemu oszczędności sięgające 70 funtów rocznie na rachunkach za energię.

Warto zlokalizować "wampiry elektroniczne" by nie narażać się na zbędne straty energii. (Fot. Getty Images)

Zapobiegaj zbędnemu zużywaniu energii przez "wampiry elektroniczne"

Kolejnym małym krokiem w kierunku kontroli zużycia energii jest walka z "elektronicznymi wampirami" - urządzeniami pozostającymi w stanie gotowości, które pobierają energię nawet wtedy, gdy nie są używane. Energy Savings Trust szacuje, że brytyjskie gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić około 55 funtów (64 euro) rocznie, pamiętając o wyłączeniu urządzeń z trybu czuwania.

Organizacja daje kilka wskazówek, jak temu zaradzić: wyłączaj urządzenia z sieci, zamiast przełączać je w tryb czuwania, gdy nie są używane, a gdy kupujesz nowy produkt, spróbuj wybrać taki, który posiada niską wartość zużycia energii w trybie czuwania.

Czytaj więcej:

Kraje Europy oszczędzają energię: Zmniejszają ogrzewanie pomieszczeń zimą, skracają sezon grzewczy

UK: Uczelnia wprowadza czterodniowy plan zajęć, by oszczędzić na ogrzewaniu

Holandia: Dzięki limitowi cen energii rodzina zaoszczędzi w 2023 r. 2,2 tys. euro

Badanie: Niemal 1/3 Polaków oszczędza "na wszystkim"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama