Menu

Supermarkety w UK rezygnują ze sprzedaży wyrobów z kokosów zbieranych przez małpy

Supermarkety w UK rezygnują ze sprzedaży wyrobów z kokosów zbieranych przez małpy
Takie produkty powstają często kosztem cierpienia zwierząt. (Fot. Getty Images)
Część brytyjskich supermarketów zrezygnowała ze sprzedaży wody kokosowej i oleju kokosowego po tym, jak okazało się, że produkty zostały wytworzone z owoców zbieranych przez małpy - poinformował wczoraj serwis BBC News.
Reklama

O małpach wykorzystywanych przy zbiorze kokosów napisała na swojej stronie internetowej walcząca o prawa zwierząt organizacja PETA. Jak ustaliła, małpy są zabierane z ich naturalnego środowiska i tresowane do tego, żeby zbierać do tysiąca kokosów dziennie. Grupa stwierdziła, że makaki są w Tajlandii traktowane jak "maszyny do zbierania kokosów".

W odpowiedzi na publikację brytyjskie supermarkety Asda, Waitrose, Ocado, Co-op i Boots zapowiedziały, że zaprzestaną sprzedaży niektórych towarów. Morrisons z kolei poinformował, że już usunął z półek produkty z kokosów zebranych przez małpy.

Narzeczona premiera Borisa Johnsona Carrie Symonds, działaczka ekologiczna, we wpisie na Twitterze z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie supermarketów. Wezwała inne sklepy do bojkotu takich produktów.

PETA poinformowała, że znalazła osiem farm w Tajlandii, na których małpy zmuszone były do zbierania orzechów kokosowych na eksport na cały świat. Jak podała organizacja, samce małp są w stanie zebrać do tysiąca kokosów dziennie. Uważa się, że człowiek może zebrać około 80 sztuk.

PETA stwierdziła także, że odkryła "szkoły małp", w których zwierzęta szkolono w zakresie zbierania owoców, a także jazdy na rowerze lub gry w koszykówkę - dla rozrywki turystów.

"Zwierzęta w tych obiektach - z których wiele jest nielegalnie schwytanych jako młode - wykazywały stereotypowe zachowania wskazujące na ekstremalny stres" - poinformowała PETA. "Małpy były przykute do starych opon lub zamknięte w klatkach, które były ledwie wystarczająco duże, aby mogły się obrócić" - dodała.

"Tym ciekawym, wysoce inteligentnym zwierzętom odmawia się stymulacji psychicznej, towarzystwa, wolności i wszystkiego, co sprawiłoby, że ich życie byłoby wartościowe, a wszystko po to, by można było je wykorzystać do zbierania kokosów" - oświadczyła dyrektor brytyjskiego oddziału PETA Elisa Allen. 

Czytaj więcej:

Jeremy Clarkson domaga się, by brytyjska żywność była droższa

Brytyjskie Tesco znika z Polski

Sainsbury's z rekordowym wzrostem zakupów online

  Komentarze
  • Ttt
   4 lipca, 09:54

   "Supermarkety w UK rezygnują ze sprzedaży wyrobów z kokosów zbieranych przez małpy"

   - Że co?

  • Ajek
   4 lipca, 10:22

   Monkey life matter!

  • Zabulka
   4 lipca, 11:22

   Okrucieństwo

  • Prawda
   4 lipca, 12:13

   A co małpami na wyspach? W takim np Amazon? Ktos sie martwi o nich?

  • Zenek że zmywaka
   4 lipca, 12:16

   Jak ludzi się traktuje w zakładach pracy to nikt nie mówi. Ale jak temat zaczyna się od zwierząt to ogromne poruszenie. Co drugi zakład w uk wykorzystuje człowieka i to jest fakt.

  • Gosc
   4 lipca, 14:39

   wykorzystać zwierze do zbierania owoców to zbrodnia, zjeść zwierze to ... mniam, ponarzekać można tylko ze niedosmażone lub niedoprawione. Taka to hipokryzja. Ludzie, wszystko co konsumujecie ma jakieś koszty.

  • Do oburzonych decyzją
   4 lipca, 16:29

   Małpa nie ma wyboru, Ty masz..... no chyba, że masz inteligencję małpy :)))

  • Gość
   4 lipca, 18:07

   Kiedy PETA zajmie się ochroną ludzi którzy są bardziej wykorzystywani niż zwierzęta!? Skoro Anglik Darwin stwierdził że człowiek pochodzi od małpy co po niektórych osobnikach widać , to trzeba ich chronić.

  • Przemko
   4 lipca, 21:03

   już niedługo dojenie krowy będzie zbrodnią karaną śmiercią (w polandii już jedna zakwalifikowała to jako gwałt). natomiast wg. (tfu) who czy amnesty international - rozerwanie na strzępy żywego człowieka, tylko dlatego, że jest bardzo mały i nie słychać jego krzyku - to już są "prawa kobietów". wstyd mi za białych ludzi - ich poziom skretynienia powoduje, że sami sobie kręcą stryczek.

  • Krecik
   4 lipca, 22:44

   Niedlugo przestana sprzedawac jajka od kur "zmuszanych do znoszenia jaj".... Jak ci ludzie z PETA sa tak za ochrona zwierzat to niech przestana "wyżerac " owoce i warzywa zwierzętom i żywic sie swiatłem jak bretarianie

  • Drakus
   4 lipca, 23:59

   Skoro te produkty powstają kosztem cierpienia zwierząt, a te traktowane są jak maszyny do zbierania kokosów to ja przeżyję bez tego. Zauważyłem wiele produktów zawierających kokosy. Takie praktyki nie powinny być legalne. W XXI w. zwierzęta wykorzystywane są dla naszego luksusu , nie musimy tego robić.

  • Gringo
   5 lipca, 08:11

   Byle pretekst by zniknęły produkty dające zdrowie ludziom,może powinni się zainteresować wykorzystywaniem dzieci co produkują dla Primarka w spartańskich warunkach.

  • Tede
   7 lipca, 19:47

   Ja kiedyś widziałem jak małpy w Zanzibarze że złości kokosami trzaskały o beton jak im wody nie chcieli podać.
   Psy na lotniskach też wykorzystują... Okrucieństwo.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama