Menu

Strona internetowa KE obala mity o koronawirusie

Strona internetowa KE obala mity o koronawirusie
Największe platformy internetowe obserwują stały przypływ fałszywych i szkodliwych doniesień, związanych z koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Wczoraj ruszyła strona internetowa Komisji Europejskiej, która ma obalać mity i weryfikować doniesienia dotyczące koronawirusa. Jest ona dostępna także w języku polskim i zawiera praktyczną wiedzę dotyczącą pandemii.
Reklama

Równolegle Europejska Służba Działań Zewnętrznych pracuje nad analizą i ujawnieniem dezinformacji na temat koronawirusa. Strona KE jest dostępna pod adresem: ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response_pl.

Walki z dezinformacją dotyczyła również rozmowa wiceprzewodniczącej KE Viery Jourovej z przedstawicielami największych platform internetowych - Google, Facebook, Twitter, Microsoft, Mozilla i ze stowarzyszeniem branżowym EDiMA.

Platformy te poinformowały, że kroki podjęte w ciągu ostatnich tygodni przyczyniły się do zwiększenia dostępu do wiarygodnych informacji (takich jak Światowej Organizacji Zdrowia - WHO lub krajowych organów ds. zdrowia), a także do eliminowania z sieci szkodliwych treści.

Serwisy te potwierdziły, że obserwują stały przypływ fałszywych i szkodliwych doniesień, związanych głównie ze zdrowiem, które są usuwane.

Fake newsy "zagrażają bezpieczeństwu obywateli". (Fot. Getty Images)

Platformy podjęły też kroki mające na celu usunięcie reklam związanych ze sprzętem ochronnym, takim jak maski. KE informuje jednak, że ciągle istnieją luki w pełnym egzekwowaniu nowych zasad.

W ubiegłym tygodniu szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że UE musi podjąć bardziej radykalną walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu obywateli.

Komisja Europejska poinformowała w połowie marca, że wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w UE obserwuje narastającą falę dezinformacji i propagandy na ten temat, m.in. ze strony Chin i Rosji.

Z dokumentów KE wynika, że rosyjskie media zorganizowały "szeroką kampanię dezinformacyjną" przeciwko Zachodowi, aby w związku z pandemią koronawirusa wywołać panikę i nieufność do rządów krajów członkowskich i samej Unii Europejskiej, jako rzekomo niezdolnej do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Czytaj więcej:

Naukowiec przypomina: Dzieci są bezpieczne, ale roznoszą wirusa

Europol: Uwaga na fałszywe testy, leki i maski przeciwko Covid-19

Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

"Wall Street Journal" o rosyjskiej dezinformacji na temat Polski i Covid-19

  Komentarze
  • Rupert
   31 marca, 13:37

   Ilekroc przychodzi jakis kryzys (wczesniej uchodzcy, teraz koronawirus) to widac ile ta unia jest warta.
   Mam nadzieje, ze UE sie rozpadnie, zeby stworzyc miejsce na cos nowego, uzytecznego.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama