Menu

Strajk generalny we Francji. Stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły

Strajk generalny we Francji. Stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły
W związku ze strajkiem wielu turystów odwołało swoje przyjazdy. (Fot. Getty Images)
W całej Francji rozpoczął się dzisiaj strajk generalny pracowników sektora transportu, edukacji, strażaków, śmieciarzy i adwokatów przeciwko reformie emerytalnej. Większość pociągów nie wyjechała na trasy, zamknięte są szkoły, w Paryżu nie działa metro.
Reklama

Około 6 tys. policjantów ma pilnować porządku w związku z główną demonstracją, która przejdzie dzisiaj ulicami Paryża. Jak pisze Associated Press, zamknięcie metra zwielokrotniło poranne korki we francuskiej stolicy.

Koleje SNCF poinformowały, że odwołano ok. 9 na 10 pociągów dużych prędkości, podobnie jak około 30 proc. lotów krajowych linii Air France.

Przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zabytki Paryża, w tym wieży Eiffla, ostrzegli przed zakłóceniami związanymi ze strajkiem; wielu turystów odwołało w związku z tym swoje przyjazdy.

Zamknięcie metra zwielokrotniło poranne korki we francuskiej stolicy. (Fot. Getty Images)

Pracownicy sektora publicznego obawiają się, że reforma emerytalna, sztandarowy projekt rządu prezydenta Francji Emmanuela Macrona, zmusi ich do dłuższej pracy i zmniejszenia emerytur. Minister transportu zapowiedział, że spotka się dzisiaj ze związkami zawodowymi, aby spróbować rozładować napięcia.

Związkowcy zapowiedzieli blokowanie niektórych dróg szybkiego ruchu. W sumie w całej Francji zaplanowano ponad 250 manifestacji związkowych. 

Strajk generalny może kosztować budżet nawet 300 mln euro.

Czytaj więcej:

89 proc. Francuzów uważa, że ich kraj przeżywa kryzys społeczny

Francja przygotowuje się na komunikacyjny paraliż

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama