Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sondaż: Przewaga przeciwników secesji Szkocji większa, niż była w referendum

Sondaż: Przewaga przeciwników secesji Szkocji większa, niż była w referendum
W Szkocji maleje poparcie dla niepodległości? (Fot. Getty Images)
Przewaga przeciwników niepodległości Szkocji nad zwolennikami wynosi obecnie 12 punktów proc., co oznacza, że jest nawet wyższa niż była w referendum z 2014 r. - wynika z opublikowanego dziś sondażu.
Reklama
Reklama

Gdyby referendum na temat niepodległości odbyło się teraz, za takim rozwiązaniem byłoby - nie uwzględniając osób, które są niezdecydowane oraz nie wzięłyby w nim udziału - 44 proc. mieszkańców Szkocji, a przeciwko 56 proc. - pokazuje sondaż przeprowadzony przez niezależną pracownię Lord Ashcroft Polls.

W referendum z 2014 r. za pozostaniem Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa zagłosowało 55 proc. uczestników, za niepodległością - 45 proc.

Rząd w Londynie wielokrotnie wykluczył możliwość wyrażenia zgody na nowe referendum niepodległościowe. (Fot. Getty Images)

Według badania, tylko 21 proc. ankietowanych zgadza się ze stanowiskiem szefowej rządu szkockiego Nicoli Sturgeon, że wobec braku zgody władz w Londynie na przeprowadzenie nowego referendum następne wybory do brytyjskiej Izby Gmin powinny zostać potraktowane jako faktyczny plebiscyt w tej sprawie.

67 proc. uważa natomiast, że ludzie podejmują decyzje wyborcze z różnych powodów, więc nie należy automatycznie zakładać, iż każdy głos na Szkocką Partię Narodową i Szkockich Zielonych jest głosem na niepodległością.

Sondaż pokazuje również, że większość Szkotów (54 proc.) sprzeciwia się forsowanej przez Sturgeon ustawie o uznaniu płci, która pozwala na prawną zmianę płci bez konieczności operacji ani nawet badań lekarskich, a jedynie na podstawie własnej deklaracji zainteresowanej osoby. Przyjęty w grudniu przez szkocki parlament projekt ustawy został następnie zablokowany przez rząd brytyjski.

Czy Nicola Sturgeon traci poparcie wśród Szkotów? (Fot. Getty Images)

Według ankietowanych, ocena ich samych i Nicoli Sturgeon w sprawie tego, co jest obecnie najważniejszą sprawą dla Szkocji, bardzo się rozmijają. Ankietowani jako trzy najistotniejsze kwestie wskazali stan publicznej służby zdrowia, koszty życia oraz stan gospodarki i rynku pracy, a ustawa o uznaniu płci znalazła się na odległym miejscu - tylko 3 proc. pytanych wymieniło ją wśród trzech głównych tematów.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 26 stycznia do 3 lutego na reprezentatywnej grupie 2 105 mieszkańców Szkocji uprawnionych do głosowania.

Czytaj więcej:

Szefowa rządu Szkocji: Znajdziemy inną drogę do niepodległości

Raport: Niepodległość jedną z trzech dróg do rozważenia dla Walii

Wraca temat niepodległości Katalonii. Tamtejszy rząd pracuje nad nowym referendum

Sprawa transseksualnego gwałciciela obniża poparcie dla niepodległości Szkocji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama