Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Skandal w Home Office. Urzędnik próbował "sprzedać" prawo pobytu w UK

Skandal w Home Office. Urzędnik próbował "sprzedać" prawo pobytu w UK
Home Office, czyli brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, to "państwo w państwie", które popełniło już wiele błędów wobec imigrantów... (Fot. Getty Images)
Pracownik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office) został aresztowany pod zarzutem próby sprzedaży prawa pobytu w Wielkiej Brytanii osobie ubiegającej się o azyl - donosi BBC. Stacja ujawniła, że urzędnik rzekomo skontaktował się z przebywającym na terenie Irlandii Płn. mężczyzną i zażądał 2 000 funtów w zamian za zatwierdzenie jego wniosku o status uchodźcy.
Reklama
Reklama

Podczas próby oszustwa prawdopodobnie wykorzystano wrażliwe dane ministerstwa. Podejrzany o ten proceder pracownik został zawieszony.

Przedstawiciele Home Office poinformowali, że oczekują "najwyższych standardów" od swoich pracowników, ale "niewłaściwe" byłoby dalsze komentowanie ze względu na prowadzone śledztwo.

BBC News Northern Ireland rozmawiało z niedoszłą ofiarą przestępstwa, którą umownie nazwano "Renas", aby chronić jej tożsamość. Mężczyzna przyznał, że na początku marca br. telefonicznie skontaktował się z nim w sprawie azylu pracownik Home Office.

Renas usłyszał od urzędnika, że 95% osób takich jak on otrzymało odmowę azylu, ale płatność bezpośrednia może zagwarantować sukces.

"Powiedział, że mogę być pewien, że odrzuci mój wniosek, ale gdybym mógł mu pomóc, on mógłby pomóc mnie i poprosił o 2 000 funtów" - wyznał mężczyzna ubiegający się o azyl. Jako były dziennikarz, w pierwszej chwili pomyślał, że to "totalne oszustwo". Z drugiej strony miał jednak pewność, że rozmówca pracował dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

"Miał wszystkie moje dane. Podał mi bardzo szczegółowe informacje z mojego wniosku" - dodał.

Kolejną rozmowę wideo z urzędnikiem Renas postanowił nagrać i przekazać policji. Na nagraniu widać osobę korzystającą z laptopa wyposażonego w oficjalne oprogramowanie Home Office, zawierające akta sprawy.

"Jego celem były najprawdopodobniej osoby, które są łatwym celem. Będą inni ubiegający się o azyl, którzy przejdą przez ten sam proces, a może są osoby, które już zostały oszukane w ten sposób. Czułem, że moim obowiązkiem jest o tym poinformować" - wyjaśnił Renas, który opowiedział o sprawie swojemu prawnikowi.

Tymczasem policja potwierdziła, że "w Blackburn aresztowano trzydziestokilkuletniego mężczyznę pod zarzutem niewłaściwego postępowania na stanowisku publicznym, podejrzenia o pranie pieniędzy, przekupstwo i niewłaściwe użycie komputera".

Dochodzenie jest na wczesnym etapie i nie jest jasne, ile innych osób mogło stać się celem urzędnika.

Z kolei Renas dowiedział się, że jego status uchodźcy jest bezpieczny, a rzekome działania nieuczciwego urzędnika nie miały wpływu na decyzję o przyznaniu mu prawa pobytu w Wielkiej Brytanii.

Wniosek o azyl – czyli o schronienie lub status uchodźcy w innym kraju – może złożyć każda osoba przybywająca do Wielkiej Brytanii na mocy międzynarodowej konwencji uzgodnionej w 1951 roku.

Jednak już w 2022 r. BBC Newsnight dotarło do skarg osób znających środowisko Home Office, które stwierdziły, że system rozpatrywania wniosków o azyl został zepsuty przez "niedoświadczonych i nisko opłacanych" pracowników zatrudnianych do rozpatrywania tych podań.

"Są to głęboko niepokojące zarzuty i słusznie, że policja bada tę sprawę. Konserwatyści stracili kontrolę nad całym naszym systemem azylowym" - skomentował ten incydent minister ds. imigracji w gabinecie cieni Partii Pracy Stephen Kinnock.

Czytaj więcej:

Premier Sunak: Opuścimy Trybunał w Strasburgu, jeśli to umożliwi deportacje migrantów

Sky News: Sędziowie w UK wbrew MSW przyznają azyl nawet przestępcom seksualnym

Anglia: Ogromny wzrost liczby uchodźców, którzy stają się bezdomni. "To dysfunkcjonalny system"

Brytyjski rząd negocjuje z 4 krajami, by wysyłać do nich nielegalnych imigrantów

    Komentarze
    • Romek
      18 kwietnia, 18:49

      Żaden skandal codziennosc koszty życia rosną to i przyrobic trzeba a jeden więcej inżynier adwokat bądź lekarz o specjalności ginekolog sędziowie ile przyznają przestepca w sądach

    • Czytelnik anonimowy
      18 kwietnia, 18:56

      Jestem przekonany że wszyscy ci urzędnicy są pakistańskiego pochodzenia albo indianie nawet w 200 procentach mogę się założyć niestety takie rzeczy dzieją się od dawna ja pracuję z pakistanczykiem i jego kuzynem który bardzo słabo mówi po angielsku który kupił pobyt stały w Irlandii przenieśli się przed końcem 2020 do UK i zostali na tej podstawie sa traktowani jako setled status z Irlandii a te kraje mają specjalne umowy oprócz tego i tutaj sa zupełnie legalnie. Nabrali pożyczek w Irlandii i kupili sobie dom w UK.Oczywiscie spłacają nigdy nie wyjeżdżają poza granice UK .

    • Szkoda.
      19 kwietnia, 01:18

      Jak by mi ktoś podał taki kontakt to bym rodzinie kupił xd

    • Co sie dziwic
      19 kwietnia, 07:11

      Przyklad idzie z gory

    • Cii bo sie wyda
      19 kwietnia, 08:46

      a ja myslalem, ze takie praktyki to sa tu na porzadku dziennym. a moze udaja, ze niewiedza

    • Alex
      19 kwietnia, 09:24

      Ongo - oferuje za 1000£ mieszkanie poza kolejnością i bez sprawdzania twoich danych .Oczywiście pracownik jest z Pakistanu .

    • UK
      19 kwietnia, 09:35

      Wzieli przyklad z pisowcow!

    • Janusz z PGR
      19 kwietnia, 11:02

      W PL rektor uczelni sprzedal 1000 osobom dypolm uczelni I 80% tych ludzi to politycy ministrowie...
      Ukrainka 25 lat? (Sama taka mloda) Znaleziino u niej podrabiane dokumenty za milion 4000 tys na tyle miala wycenione I na stanie... Ile tego bylo..co ona jedna..czy tylko zlapali kobiete co trzymala to dla gangu w mieszkaniu..
      Mieszkanie socjalne w PL za 20 tys mozna zalatwic pozakolejka

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama