Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

SKY News: W Polsce brakuje pracowników, bo wszyscy wyjechali do UK i Niemiec

SKY News: W Polsce brakuje pracowników, bo wszyscy wyjechali do UK i Niemiec
W Polsce brakuje do pracy między innymi stolarzy. (Fot. Thinkstock)
Duża firma budowlana twierdzi, że potrzebuje murarzy, stolarzy i tynkarzy, ponieważ wszyscy są w Wielkiej Brytanii. 'To przez exodus polskich pracowników do UK i Niemiec' - donosi SKY News.
Reklama

"Kraj musi rekrutować pracowników z takich krajów jak Ukraina i Bangladesz, aby obsadzić wolne miejsca. Brakuje budowlańców, spawaczy i kierowców ciężarówek” – podaje brytyjska stacja telewizyjna.

Najbardziej dotkniętą deficytem kadry jest branża budowlana. W Polsce pracę na budowie może znaleźć obecnie 100 000 pracowników.

Firma budowlana Budimex na przykład ma wolne etaty niemal na każdym stanowisku, ale spośród poszukiwanych 1 000 pracowników najbardziej potrzebuje tynkarzy i stolarzy.

"Obecnie zatrudniamy najwięcej Ukraińców i Białorusinów. Praktycznie nie mamy pracowników z Polski. Ci pracują w Niemczech i Wielkiej Brytanii” – twierdzi rzecznik Budimexu Krzysztof Kozioł.

Ekonomiści twierdzą, że do 2030 roku Polska będzie potrzebować 20 milionów pracowników, podczas gdy populacja w wieku produkcyjnym spadnie do 16 milionów ludzi. "Oficjalne prognozy przewidują, że do 2030 roku jedno na pięć miejsc pracy będzie w Polsce wolne, stwarzając zagrożenie dla wzrostu gospodarczego kraju” - zaznacza SKY News. 

Zatrudnienie niemal od zaraz w Polsce znajdą murarze. (Fot. Thinkstock)

Coraz więcej firm zmaga się z niedoborem pracowników. Same podwyżki nie wystarczają, by przyciągnąć najlepszych.

Pracodawcy mają trudności z personelem, a takiego problemu na polskim rynku pracy nie było od 25 lat. Z wrześniowego raportu "International Business Report" Grand Thornton wynika, że 60 procent dużych i średnich firm w Polsce ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

Szacuje się, że w Polsce pracuje milion Ukraińców, a w nadchodzących latach liczba ta wzrośnie o prawie jedną trzecią.

Przegląd migracji w Europie Środkowej i Wschodniej podał, że liczba Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii w latach 2004-2012, wynosi około 580 000.

 

  Komentarze


  • Kokko
   1 maja, 06:24

   Niech skay nuse napiszę ile tacy pracownicy zarabiają ,za miskę ryżu to nikt nie chce pracować.jak byście płacili jak w uk,Niemczech to nikt by niewyjezdrzał .Jesteśmy chinami Europy.

  • Dezer
   1 maja, 07:05

   Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że zrywamy swoje ręce, niszczymy zdrowie i o zgrozo - rodzimy dzieci dla obcego kraju który na to nie zasługuje. Anglia nigdy nie była naszym szczerym i sprawdzonym w historii przyjacielem a co najwyżej dyplomatycznym konformistą pilnującym tylko swoich interesów. Szkoci, Walijczycy i okupowana część Irlandii to już inna para kaloszy.

  • Tantric
   1 maja, 07:38

   DLaczego jest taka sytuacja? Gdzie jest przyczyną tego? Czy to nie jest celowy zamysl zydomasonerii , która rządzi w Polsce by osłabić nas Słowian, by rozbić rodziny i porozpierniczac polaków po całym świecie.?Zgłębcie temat a dowiecie się prawdy. Jesteśmy najsilniejszą nacją i jednocząc się możemy prawie wszystko. Tak było w całej historii polaków. Mogli nas pokonać dyplomatyczne ,podstępem, rozwalić od środka etc. Np. Husarzy toczyłi nieraz bitwy stu na jednego i wygrywali. Pięciu na jednego to była nie bitwa tylko rozgrzewka. Husaria została uznana za najskuteczniejsza armię świata

  • Jan
   1 maja, 07:55

   Niby brakuje chętnych do pracy w Polsce a statystyki mówią ze pracownik szuka pracy średnio przez 2.5 miesiąca. Do tego ponad połowa pracowników zarabia poniżej 2500zl miesięcznie według GUS. Czyli szukają ludzi za marne pieniądze a do tego długi proces rekrutacji nawet na sprzataczke czy pomocnika.

  • R
   1 maja, 08:02

   Mocna Polska nigdy nie była na rękę koleżeńskiej europie a nawet światu. Po stu dwudziestu trzech latach nieistnienia politycznego potrafiliśmy napędzić bobu wielkiej rosji i roszczeniowej ukrainie. Teraz też wstajemy z kolan. Dlatego to wszystko tak dzisiaj wygląda.

  • MAJKA
   1 maja, 11:44

   Dzieki Bogu za tej władzy Prawa i Sprawiedliwości miliony Polaków powróci do Polski by tam godnie życ i umrzeć ..

  • Nick
   1 maja, 14:33

   Jakbyście płacili ludziom godnie za ciężką prace to by nie musieli się tułać po świecie i rozbijać często rodziny!! Ale co tam lepiej wygonić rodaków za granicę i wziąć Ukraińców albo jakiś ciapatych za pracują za te psie pieniądze i sa jeszcze szczęśliwi że tyle zarabiają. Jesteście z siebie dumni kapitalistyczne polskie hieny?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama