Menu

Ryanair z rekordową pożyczką od rządu UK

Ryanair z rekordową pożyczką od rządu UK
Irlandzki przewoźnik każdego tygodnia traci ok. 60 mln euro. (Fot. Getty Images)
Irlandzkie linie lotnicze Ryanair poprosiły rząd UK o pomoc finansową w postaci pożyczki na kwotę 600 mln funtów. Pomocy udzielono w ramach programu Covid Corporate Financing Facility (CCFF) i - jak oceniają eksperci - umożliwi ona przewoźnikowi dalszą obecność na rynku lotniczym.
Reklama

Największy europejski tani przewoźnik lotniczy poinformował na początku tygodnia, że z powodu kryzysu koronawirusowego spodziewa się w II kwartale br. straty 200 mln euro. To niemal dwukrotnie więcej niż prognozy jeszcze sprzed kilku tygodni.

Pożyczka od brytyjskiego rządu pozwoli Ryanairowi zachować płynność finansową. Program Covid Corporate Financing Facility (CCFF) powstał z myślą o przedsiębiorstwach, które mają istotny wkład dla brytyjskiej gospodarki. Kryterium to oznacza, że nie ma znaczenia pochodzenie firmy, ani jej sytuacja własnościowa. 

Bank Anglii udziela pożyczek wszystkim firmom, które miały istotny wkład dla brytyjskiej gospodarki. (Fot. Getty Images)

Wszystkie pieniądze pożyczone w ramach CCFF pochodzą z Banku Anglii, który nadzoruje cały proces. 

Jednocześnie Ryanair ogłosił już zamiar zwolnienia do 3 tys. pilotów i członków personelu kabinowego. Bierze również pod uwagę wprowadzenie bezpłatnych urlopów, obniżenie płac nawet o 20 proc. oraz czasowe zamknięcie swych baz w różnych państwach europejskich.

Ryanair chce od lipca wznowić 40 proc. swych rozkładowych lotów, ale warunkami tego są złagodzenie przez Unię Europejską obecnych restrykcji w pasażerskiej komunikacji powietrznej oraz stosowanie na lotniskach przedsięwzięć zapobiegających infekcjom koronawirusowym.

Czytaj więcej:

Ryanair: Zostawianie wolnych miejsc w samolotach to "szaleństwo"

Szef Ryanair: "Zwrot pieniędzy za bilet nawet za 6 miesięcy"

Linie lotnicze w Europie wznawiają loty, ale powrót do normalności zajmie lata

Ryanair chce wznowić od lipca 40 proc. swych lotów

  Komentarze
  • Latacz
   20 maja, 08:25

   Ale pieniędzy za odwołane loty nie oddali. co za syf.

  • Rob
   20 maja, 09:17

   Co za wieści! Być może zaczną zwracać pieniądze za nie wykonane loty. Próbuje wydusic zwrot kasy za lot mający się odbyć w połowie marca, niestety jak na razie bezskutecznie. Podobnie postępuje zresztą Easy jet. Rozumie ,ze mają ogromne problemy i grozi im ,jak i wielu innym upadek, tylko co mnie to interesuje? Nie jestem akcjonariuszem a ich zachowanie sprzed okresu pandemi, chamskie traktowanie pasażerów A również swojego własnego personelu empatii żadnej nie pozostawiło. Bezprawnie próbują wciskać vouchery ,ważne przez rok, pytanie takie, co jak ktoś nie chce???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama