Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ryanair nie przeniesie pilotów do Polski, jeśli odwołają strajk

Ryanair nie przeniesie pilotów do Polski, jeśli odwołają strajk
Linie lotnicze Ryanair dogadają się z pracownikami? (Fot. Getty Images)
Ryanair zapowiedział zrezygnowanie z groźby zwolnienia 300 osób i przeniesienia części z nich do Polski, jeśli piloci zgodzą się na podpisanie porozumienia i zakończenie protestu - dowiedział się Independent.ie. Głosowanie w sprawie zakończenia protestu ma się odbyć pojutrze.
Reklama
Reklama

Według portalu, istnieją spore szanse rozwiązania trwającego od 6 tygodni sporu, który doprowadził do trwającego 5 dni strajku. W lipcu w wyniku protestu odwołano 30 lotów. Poszkodowanych zostało 5 tys. pasażerów. Kolejna, sierpniowa akcja w pięciu europejskich krajach spowodowała uziemienie setek rejsów.

W ubiegły czwartek związek reprezentujący pilotów, Fórsa, poinformował o osiągnięciu porozumienia z Ryanairem. Warunki umowy ustalono po 22-godzinnych negocjacjach. W przyszły piątek ma się odbyć głosowanie za przyjęciem porozumienia, a zdaniem źródła, na które powołuje się portal, piloci “raczej je poprą”.

Firma ze swej strony ma wycofać się z decyzji wypowiedzenia pracy 28 października 100 pilotom i 200 członkom załogi. Plany redukcji floty w dublińskiej bazie z 30 do 24 maszyn i przeniesienie co najmniej 6 do Polski przewoźnik przedstawił w lipcu.

“Choć Ryanair tłumaczył, że jest to decyzja biznesowa, to związki twierdziły, że kryje się za tym chęć ukarania załogi za strajki” - komentuje Independent.ie.

Podpisanie umowy miał także nieoficjalnie zarekomendować swoim członkom zarząd Irish Airline Pilots Association.

Wczoraj Ryanair ujawnił, iż za zbiorowym porozumieniem zagłosowali piloci z Włoch oraz że zamierza niebawem spotkać się ze związkami w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.

Irlandzcy pracownicy przewoźnika domagają się bardziej przejrzystego systemu warunków zatrudnienia – pierwszeństwa przenoszenia do innych baz, przyznawania urlopów oraz awansowania. Piloci chcą, by system opierał się na stażu pracy.

“Źródła podają, że negocjatorom udało się zabezpieczyć wiele ze swoich żądań w kwestii starszeństwa stażu. Największe kompromisy zaś dotyczyły transferów między bazami” - przekazał serwis.

Dublińska umowa może wywołać efekt domina i stanowić wzór dla porozumień z pilotami zatrudnionymi w zagranicznych bazach.

“Choć linie mocno prą ku rozwiązaniu problemu, to jednak nadal może dojść do strajków europejskich członków załóg kabinowych” - podsumował portal.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama