Menu

Rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza

Rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza
Paweł Adamowicz cieszy się ogromną symparią wśród mieszkańców Gdańska. (Fot. Getty Images)
Dziś o godz. 17:00 w Polsce rozpoczęła się zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Będzie obowiązywać do godz. 19:00 w sobotę. W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.
Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, które wczoraj zostało opatrzone kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, żałoba obowiązuje od godz. 17:00. W tym momencie w Gdańsku trumna z ciałem Pawła Adamowicza wyprowadzona ma zostać z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wystawiona była od wczoraj.

Trumna zmarłego prezydenta Gdańska przeniesiona zostanie do gdańskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie jutro Paweł Adamowicz zostanie pochowany. Żałoba narodowa potrwa do jutra do godziny 19:00.

Prezydent Duda zaapelował o "właściwe uszanowanie żałoby".

Pojutrze wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydenta Gdańska przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

 

  Komentarze


  • F.Kafka
   18 stycznia, 18:25

   Przepięknie się to czyta,,,,"pojutrze wieczorem",,,nad ranem może było mgliście?
   A po co rozmieniać się na drobne???

   Uwa,jego miejsce na Wawelu!!!!

   Szkoda mi mojej BYŁEJ Ojczyzny i,,ludzi którzy tam żyją.
   MASTER OF PUPPETS!!!!!!!!!
   Mistrzowstwo w robieniu wody z mózgu!!!!
   Paranoja.

  • Republika Bananowa
   19 stycznia, 05:51

   Zabil I go I uciekl.

  • Londynczyk
   19 stycznia, 09:09

   Juz dajcie spoluj z mszami w kosciele dla lewakow ktorzy walcza z kosciolem !!! A poem do kosciola ??? tam gdzie nie ma miejsca dla Boga tam sa zabujstwa it's.

  • Rezydent
   22 stycznia, 09:17

   Powołując się na zapis konstytucyjny o równości itp. czy jak umiera przeciętny człowiek to też jest żegnany z takimi honorami itp.? Przecież wszyscy jesteśmy równi ja nie mam immunitetu a urzedas polityk ma, ja nie mam przywilejów w związku na wykonywaną pracę a inny ma itp. Absurdy wbijane w głowę zwykłemu Kowalskiemu. Słyszałem opowieść że młodzieży smiejacej się w Gdańsku tak zwani tajniacy wręczyli wezwanie na komendę za śmianie się.
   Tylko prawa człowieka się liczą i są ponad obowiązującym prawem!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama