Menu

Roboty zabiorą więcej pracy mężczyznom niż kobietom

Roboty zabiorą więcej pracy mężczyznom niż kobietom
W sektorach najbardziej zagrożonych automatyzacją większość pracujących to mężczyźni. (Fot. Getty Images)
Mężczyźni w znacznie większym stopniu niż kobiety odczują skutki robotyzacji gospodarki - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce najbardziej narażone na zmiany wynikające z robotyzacji są sektory przetwórstwa przemysłowego i budownictwa, gdzie mężczyźni stanowią większość pracujących.
Reklama

PIE, powołując się na dane firmy doradczej PwC, zwraca uwagę, że w Polsce, "zagrożonych automatyzacją jest: 50 proc. miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym, 48 proc. w budownictwie, 31 proc. w sprzedaży hurtowej i detalicznej, 21 proc. w zawodach związanych ze zdrowiem i opieką społeczną oraz 9 proc. w edukacji".

W tych sektorach zatrudnionych jest w naszym kraju odpowiednio: 21,3 proc. ogółu pracujących (przetwórstwo przemysłowe), 7,7 proc. (budownictwo), 14,2 proc. (sprzedaż hurtowa i detaliczna), 7,8 proc. (edukacja) oraz 5,9 proc. (zdrowie i opieka społeczna).

Eksperci podkreślają też, że według danych GUS, w sektorach najbardziej zagrożonych automatyzacją większość pracujących to mężczyźni. Podobny podział występuje wśród zagrożonych typów stanowisk pracy (operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy) – także tam większość pracujących to mężczyźni.

Wpływ automatyzacji będzie różny dla różnych grup wiekowych, a także dla różnych regionów Polski. (Fot. Getty Images)

Z kolei wśród stanowisk oferujących mniej zadań rutynowych, wymagających wyższego wykształcenia i kwalifikacji proporcje płciowe są albo równe (kierownicy), albo przeważają w nich kobiety (specjaliści, technicy i inny średni personel).

Wpływ automatyzacji będzie różny dla różnych grup wiekowych, a także dla różnych regionów Polski. "Wobec takiego zróżnicowania skutków automatyzacji i robotyzacji państwo powinno wprowadzić politykę, która z jednej strony ułatwiałaby przekwalifikowanie się pracownikom, z drugiej niwelowałaby różnice w dostępie do pracy w poszczególnych regionach" - wskazuje PIE.

Czytaj więcej:

"FT": Automatyzacja rynku pracy bardziej uderzy w kobiety

Eksperci ostrzegają: Robotyzacja w UK na zbyt niskim poziomie

"Rzeczpospolita": Polacy przeciwni nowym technologiom

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   12 listopada 2019, 10:21

   Spoko spoko roboty zarobia dla bezrobotnych 🤖🤑🤖🤑🤖🤑

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama