Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rishi Sunak: Rozwój AI jest jak rewolucja przemysłowa, ale niesie też ryzyko

Rishi Sunak: Rozwój AI jest jak rewolucja przemysłowa, ale niesie też ryzyko
Premier Rishi Sunak ogłosił powołanie Instytutu ds. Bezpieczeństwa AI do badania zagrożeń związanych z tą technologią. (Fot. Getty Images)
Sztuczna inteligencja (AI) przyniesie tak duże zmiany jak rewolucja przemysłowa, ale wiążą się z nią także nowe zagrożenia i nowe obawy, w skrajnym przypadku takie, że ludzkość utraci nad nią kontrolę - oznajmił wczoraj brytyjski premier Rishi Sunak.
Reklama
Reklama

Na początku listopada Wielka Brytania będzie gospodarzem pierwszego światowego szczytu na temat bezpieczeństwa AI.

"Szczerze wierzę, że technologie takie jak AI przyniosą równie dalekosiężną transformację jak rewolucja przemysłowa, pojawienie się elektryczności czy narodziny internetu. Teraz, podobnie jak w przypadku każdej z tych fal technologii, AI przyniesie nową wiedzę, nowe możliwości wzrostu gospodarczego, nowe postępy w zakresie ludzkich możliwości i szansę na rozwiązanie problemów, o których kiedyś myśleliśmy, że nas przerastają. Ale podobnie jak te fale, niesie ze sobą również nowe zagrożenia i nowe obawy" - wskazywał Sunak w przemówieniu, które wygłosił w związku z tym szczytem.

Mówił, że sztuczna inteligencja może ułatwić wytwarzanie broni chemicznej i biologicznej, grupy terrorystyczne mogą ją wykorzystywać do szerzenia strachu i zniszczenia na jeszcze większą skalę, przestępcy mogą jej używać do cyberataków, dezinformacji, oszustw czy do wykorzystywania seksualnego dzieci, a w najbardziej ekstremalnym przypadku istnieje nawet ryzyko, że ludzkość może całkowicie stracić kontrolę nad AI.

Brytyjski premier powiedział, że choć ryzyko zniszczenia ludzkości jest bardzo małe i nie jest ono czymś, co powinno spędzać sen z powiek, to niezależnie od tego jak nieprawdopodobny jest ten scenariusz, to przywódcy muszą traktować to jako globalny priorytet.

Podkreślił, że tylko państwa mają zdolność do pełnego oceniania ryzyka, jakie sztuczna inteligencja stanowić może dla bezpieczeństwa oraz możliwość ustanawiania regulacji.

Sunak ogłosił powołanie Instytutu ds. Bezpieczeństwa AI do badania zagrożeń związanych z tą technologią, który będzie pierwszą taką instytucją na świecie, ale zastrzegł, że Wielka Brytania nie będzie się spieszyć z regulowaniem sztucznej inteligencji, bo jako że dla AI nie ma granic państwowych, wymaga to bardziej globalnego podejścia.

Czytaj więcej:

Laureat nagrody Nobla z ekonomii przestrzega przed sztuczną inteligencją

Badanie: 18 proc. firm nie chce korzystać ze sztucznej inteligencji przy rekrutacji

Liderzy firm obawiają się ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją

Raport: Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu

Polscy pracownicy a AI: Czy korzystanie ze sztucznej inteligencji jest mile widziane?

    Komentarze
    • Bloop
      27 października 2023, 10:19

      Stanie się mądrzejsza od polityków.i tych którzy ja stworzą może pod ich rządami by nie było korupcji, chciwości i polityków pracujących dla siebie i korporacji

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama