Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Referendum dot. Brexitu należy unieważnić. Złamano prawo"

"Referendum dot. Brexitu należy unieważnić. Złamano prawo"
Kampania zwolenników Brexitu budzi wiele wątpliowści.(Fot. Getty Images)
'Jest wielce prawdopodobne', że Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem w referendum, z powodu nielegalnego przekroczenia dopuszczalnych wydatków przez zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - informuje dziennik 'The Independent'.
Reklama

Z analizy cyfrowej kampanii "Leave” wynika, że "przekonała” ona dziesiątki milionów ludzi w ostatnich kluczowych dniach, już po przekroczeniu limitu wydatków – co pozwoliło zmienić wynik – twierdzi profesor Philip Howard, dyrektor Oxford Internet Institute.

Dowody przeciwko liderom kampanii "Leave” jutro zostaną złożone w Sądzie Najwyższym.  Sprawa ma rozstrzygnąć w ciągu kilku tygodni, czy w związku ze złamaniem prawa wynik referendum można uznać za nieważny.

Naukowiec podkreśla, że gdyby 634 751 osób zagłosowało inaczej niż zagłosowało w czerwcu 2016 roku, Wielka Brytania pozostałaby w Unii Europejskiej. Howard dowodzi, że już po przekroczeniu limitu wydatków przez zwolenników wyjścia ze Wspólnoty, mieli oni szansę wpłynąć na decyzję ponad 800 tys. wyborców. 

Czy referendum zostanie unieważnione? (Fot. Getty Images)

Wcześniejsze badania pokazują, że 20-30 proc. głosujących zdecydowało jak zagłosować już na kilka dni przed referendum, a 50% z nich podjęła decyzję to w dniu plebiscytu. 

"Jeśli reklamy na Facebooku trafiły do dziesiątek milionów ludzi po tym, jak zwolennicy Brexitu nie powinni już prowadzić kampanii w internecie, to nie ma wątpliwości, że wpłynęło to na decyzję ogromnej liczby ludzi" - podkreślił profesor.

Philip Howard oparł swoje badania na materiałach ujawnionych przez Facebooka komisji Izby Gmin, która badała wydatki kampanii "Vote Leave" oraz na "relacjach napisanych przez zaangażowanych w kampanię".

Naukowiec zwrócił uwagę na to, że liderzy kampanii na rzecz pozostania UK w Unii zostali zmuszeni do zaprzestania umieszczania reklam online, ponieważ osiągnęli limit wydatków. Zwolennicy Brexitu natomiast kontynuowali reklamę w internecie po tym terminie, co później zostało uznane przez Komisję Wyborczą za złamanie prawa.

 

  Komentarze


  • Ja
   7 grudnia 2018, 10:23

   Nie ze zostali oszukani tylko jak ktoś ma myśleć racjonalnie jak niezna chistorij swojego kraju , i nawet niewie gdzie jest Europa nie każdy ale 60%.

  • Szoen
   7 grudnia 2018, 10:41

   Dziara na dloni pasuje do kampanii.

  • Ona
   7 grudnia 2018, 11:28

   I te brudne, długie paznokciska.... tacy byli ZA.

  • Czytelnik anonimowy
   7 grudnia 2018, 11:32

   wy wciąż bez prawa głosu hahaha

  • Do 'ja'
   7 grudnia 2018, 11:37

   Analfabeta powiedział co wiedział

  • Czytelnik anonimowy
   7 grudnia 2018, 12:06

   Brexit means brexit. Torby spakowane?

  • Redaktor
   7 grudnia 2018, 12:46

   W ypowiedzi wynika ze wystarczy powiedzieć Anglikom ze czarne jest białym i uwierzą w ta . Brytole jest narodem bez własnej woli i bez samodzielnego myślenia . Jak jeden bierze zasiłek to inni idą jego śladem 👎👎👎👎

  • Haha haha srexit
   7 grudnia 2018, 13:38

   Ty czytelnik anonimowy torba to jesteś ty spakuj się frajerze

  • Chorazy
   7 grudnia 2018, 15:59

   Anonimowy obyś się nie zesral

  • Dodel
   7 grudnia 2018, 19:13

   Czy ktos wie gdzie te torby w krate mozna kupic

  • THC
   8 grudnia 2018, 07:10

   Paszport UK jest! hue hue hue ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama