Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Ponad połowa pracowników biurowych niezadowolona z zarobków

Raport: Ponad połowa pracowników biurowych niezadowolona z zarobków
Pracownicy biurowi w Polsce czują się niedoceniani finansowo. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa pracowników biurowych jest niezadowolona z zarobków - wynika z raportu portalu pracy RocketJobs.pl. Pracownicy żałują m.in., że nie prosili obecnego pracodawcy o podwyżkę i nie negocjowali wyższego wynagrodzenia w trakcie procesu rekrutacyjnego.
Reklama
Reklama

Według raportu "Jak pracować, by nie żałować? Generacja Z i pokolenie Y o żalu, satysfakcji i ryzyku w pracy", dla niemal 60 proc. pracowników biurowych satysfakcjonujące wynagrodzenie to najważniejszy czynnik zadowolenia z pracy.

Zarobki są też największą motywacją do pracy. 62 proc. ankietowanych jako kluczowy czynnik przy wyborze zawodu typuje wysokie zarobki, na kolejnych pozycjach są podążanie za pasją (50 proc.) i elastyczny czas pracy (46 proc.).

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie 4 865 zł netto. (Fot. Getty Images)

Wysokie znaczenie wynagrodzenia i potrzeba bezpieczeństwa finansowego przejawia się też w postrzeganiu sukcesu zawodowego - dla 82 proc. badanych oznacza on stabilizację finansową, dla 76 proc. są to wysokie dochody.

Ponad połowa pracowników biurowych jest niezadowolona z zarobków - przyznało tak 50 proc. przedstawicieli pokolenia Z i starszych Igreków (36-45 lat) oraz 60 proc. młodszych przedstawicieli pokolenia Y (28-35 lat). Pracownicy mają sobie za złe, że niedostatecznie mocno starali się o wyższe wynagrodzenie - jedna czwarta badanych żałuje, że nie prosiła o podwyżkę, a jedna piąta, że nie negocjowała wyższego wynagrodzenia w trakcie procesu rekrutacyjnego.

"Niechęć do dyskutowania o pieniądzach w trakcie rozmów kwalifikacyjnych czy kontaktów z przełożonymi może mieć podłoże kulturowe oraz być związana z czynnikami osobowościowymi. W świecie, w którym o pracy mówi się w subtelnych kategoriach pasji czy misji kandydaci i pracownicy mogą obawiać się rozmów o pieniądzach, nie chcąc uchodzić za przyziemnych pragmatyków" - skomentował dr Łukasz Jach, psycholog i socjolog, współautor raportu.

Dodał, że temat pieniędzy i zarobków wywołuje napięcie nawet w swobodnych kontaktach z bliskimi czy przyjaciółmi. "Być może podnoszenie go podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która sama w sobie jest postrzegana jako sytuacja formalna i krępująca, jest dla aplikujących niczym dolewanie oliwy do ognia i tak już silnych emocji" - zauważył ekspert.

Czytaj więcej:

Zarobki w Holandii rosną najszybciej od 40 lat

UK: Szef Tesco zarobił 200 razy więcej niż przeciętny pracownik

We Włoszech brakuje 70 tys. pielęgniarek. Zarobki mniejsze niż średnia UE

Amazon zaoferuje rodzicom w UK możliwość pracy jedynie w dni szkolne

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama