Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Rząd UK nie był przygotowany na wybuch pandemii

Raport: Rząd UK nie był przygotowany na wybuch pandemii
Czy rząd UK odpowiednio zareagował na wybuch pandemii koronawirusa? (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd nie był w pełni przygotowany na 'szeroko zakrojone skutki' pandemii koronawirusa - uznało w opublikowanym w piątek raporcie Krajowe Biuro Audytorskie (NAO). Wskazano, że Brexit zarówno pomógł, jak i utrudnił przygotowania do przyszłych kryzysów.
Reklama
Reklama

W raporcie stwierdzono, że rządowi brakowało szczegółowych planów dotyczących ochrony systemu opieki zdrowotnej, programów wspierania finansowego mieszkańców i zakłóceń w szkołach.

Wskazano, iż rząd był przygotowany jedynie na takie sytuacje, jak pandemia grypy czy wybuch Eboli. "Nie było konkretnych planów walki z takimi chorobami jak Covid-19" - zwrócono uwagę. I dodano, że o ile śmiertelność po zakażeniu koronawirusem jest niższa niż po zakażeniu Ebolą, to skala infekcji jest znacznie wyższa, a tym samym liczba zgonów w społeczeństwie może być niepokojąco wysoka.

Raport zasugerował, iż rząd wprowadził pewne środki pomocne w walce z pandemią, ale "zabrakło przygotowania na dalsze skutki wybuchu epidemii, w tym na problemy gospodarcze i społeczne".

NAO oceniło także, że przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miały zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na planowanie odpowiedzi na przyszłe kryzysy. W niektórych przypadkach prace nad Brexitem wzmocniły "zdolności kryzysowe" w części ministerstw, ale z drugiej strony obciążenie zasobów oznaczało, że rząd musiał wstrzymać lub odłożyć niektóre prace awaryjne na później na wypadek potencjalnej pandemii grypy.

Przytoczono wnioski z ćwiczenia "Winter Willow", zakrojonej na szeroką skalę symulacji pandemii z 2007 r. Stwierdzono po nich, że plany utrzymania ciągłości działania powinny być lepiej skoordynowane pomiędzy organizacjami, ale jak wskazuje NAO, że "tak się nie stało w większości planów, które przeanalizowano".

W następstwie innej symulacji pandemii, "Exercise Cygnus" w 2016 r., rząd zauważył, że "należy rozważyć możliwość podjęcia pracy z domu, szczególnie gdy pracownicy potrzebują dostępu do bezpiecznych systemów komputerowych". Ale gdy koronawirus dotarł do Wielkiej Brytanii, "wiele resortowych planów ciągłości działania nie zawierało ustaleń dotyczących powszechnej pracy z domu" - oceniono.

"Ta pandemia obnażyła podatność Wielkiej Brytanii na sytuacje kryzysowe całego systemu, gdzie sytuacja kryzysowa jest tak szeroka, że angażuje wszystkie poziomy rządu i społeczeństwa. Chociaż rząd miał plany na wypadek pandemii grypy, nie był przygotowany na pandemię taką jak Covid-19 i nie wyciągnął ważnych wniosków z przeprowadzonych ćwiczeń symulacyjnych" - podsumował szef NAO Gareth Davies.

W odpowiedzi na raport rzecznik rządu podkreślił bezprecedensowy charakter pandemii. "Przygotowujemy się na szereg scenariuszy i chociaż istniały obszerne ustalenia w razie takich sytuacji, jest to bezprecedensowa pandemia, która rzuciła wyzwanie systemom opieki zdrowotnej na całym świecie. Zawsze mówiliśmy, że z pandemii należy wyciągnąć wnioski i zobowiązaliśmy się do przeprowadzenia pełnego publicznego dochodzenia na wiosnę" - oświadczył.

Czytaj więcej:

W Anglii będą obowiązkowe szczepienia dla pracowników NHS

Anglia: Rekordowa liczba pacjentów oczekujących na leczenie

Wyciek rządowych dokumentów. Koniec samoizolacji i płatnych testów w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama