Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Brytyjski rząd jest nieprzygotowany na ekstremalne zjawiska pogodowe

Raport: Brytyjski rząd jest nieprzygotowany na ekstremalne zjawiska pogodowe
Zmiany klimatyczne są przyczyną ekstremalnych zjawisk pogodowych, do których UK musi się przygotować. (Fot. Getty Images)
Nieprzygotowanie rządu na rosnące ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianami klimatycznymi stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii - napisano w opublikowanym wczoraj raporcie parlamentarnym.
Reklama
Reklama

W dokumencie tym wezwano rząd, by zajął się poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa kraju, które są efektem wpływu zmian klimatu na krytyczną infrastrukturę narodową, w tym energetyczną, transportową, wodną i komunikacyjną.

Wyszczególniono w nim "przytłaczające dowody" na to, że zmiany klimatu mają już wpływ na brytyjską infrastrukturę, a "żaden minister nie wziął odpowiedzialności" za przystosowanie jej do tych zmian.

Raport sporządzony przez wspólną komisję ds. strategii bezpieczeństwa narodowego, którą tworzą członkowie Izby Gmin i Izby Lordów, jest następstwem serii ekstremalnych wydarzeń pogodowych w ostatnich latach.

Były to orkan Arwen w listopadzie 2021 r., po którym prawie milion osób w północno-wschodniej Anglii i Szkocji nie miało prądu po zerwaniu linii wysokiego napięcia; awaria systemów odwadniających, która niemal doprowadziła do zalania Narodowego Banku Krwi w Bristolu; wykolejenie się pociągu w Szkocji w sierpniu 2020 r. z powodu silnych opadów deszczu, wskutek czego zginęły trzy osoby, czy upały w lipcu tego roku, gdy temperatury po raz pierwszy przekroczyły 40 stopni.

"Istnieje mnóstwo przykładów niezwykle poważnego wpływu, jaki zmiany klimatu już wywarły na naszą krytyczną infrastrukturę narodową. W przyszłości będzie ich jeszcze więcej - prawie na pewno jeszcze poważniejszych. Ale najbardziej niepokoi mnie brak dowodów na to, że ktokolwiek w rządzie skupia się na tym, jak wszystkie skutki mogą się łączyć, tworząc kaskadowe kryzysy. Po prostu nie ma ministrów odpowiedzialnych za zapewnienie, że nasza infrastruktura jest odporna na ekstremalną pogodę i inne skutki zmian klimatu" - oświadczyła przewodnicząca komisji, laburzystowska posłanka Margaret Beckett.

Huragan Eunice w południowej Walii, 18 lutego 2022 r. (Fot. GEOFF CADDICK/AFP via Getty Images)

Według raportu eksperci przewidują, że wysokie temperatury prawdopodobnie spowodują opadanie kabli elektrycznych i rozmiękanie dróg, a także że powodzie prawdopodobnie będą bardziej dotkliwe, co sprawi, że awarie nasypów kolejowych będą częstsze.

Komisja przedstawiła trzy główne zalecenia: powołanie odrębnego wiceministra ds. krytycznej infrastruktury krajowej, który będzie ściśle współpracował z wiceministrem ds. zmian klimatu; utworzenie ustawowego forum pomiędzy organami regulacyjnymi nadzorującymi krytyczną infrastrukturę krajową, takimi jak Ofwat dla wody i Ofgem dla energii; wprowadzenie programu regionalnych ćwiczeń w celu zapewnienia, że lokalne podmioty reagujące na sytuacje kryzysowe, takie jak służby ratunkowe, mogą przygotować się na ekstremalne zjawiska pogodowe i skutecznie na nie reagować.

Czytaj więcej:

"Nature": Fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych

Wina "made in UK"? Zmiany klimatu mogą ożywić branżę

Naukowcy z UK: Trzmiele coraz bardziej narażone na skutki zmian klimatu

Zamek związany z królem Arturem zagrożony przez zmiany klimatu

Większość Brytyjczyków uważa, że przyroda pilnie potrzebuje ochrony

Europejskie służby meteorologiczne zapowiadają łagodną zimę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama