Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przysięga koronacyjna do zmiany? 'Król nie jest Boskim pomazańcem'

Przysięga koronacyjna do zmiany? 'Król nie jest Boskim pomazańcem'
Niektóre elementy przysięgi koronacyjnej monarchy są archaiczne, ponieważ sugerują, że król jest Boskim pomazańcem - ogłosiło brytyjskie stowarzyszenie świeckich.
Reklama
Reklama
Licząca 10 tys. członków organizacja zwróciła się dwóch firm prawniczych, by zaskarżyły na drodze sądowej wybrane elementy przysięgi koronacyjnej.

Dyrektor wykonawczy stowarzyszenia (National Secular Society) Keith Porteus Wood sądzi, że "inwestytura (objęcie tronu) powinna mieć charakter inkluzywny", tak by wszyscy obywatele niezależnie od wyznania czuli się przez nią dowartościowani - a nie faworyzować anglikańskiego odłamu protestantyzmu, który traci na znaczeniu.

Podstawą prawną zaskarżenia przysięgi są artykuły 9. i 14. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, uznające prawo do swobody wyznania i zakazujące dyskryminacji. Zdaniem stowarzyszenia, przyznanie Kościołowi anglikańskiemu nadzoru nad inwestyturą ogranicza prawo swobody wyznania nieanglikanów.

W 1953 r. Elżbieta II, składając przysięgę koronacyjną w Opactwie Westminsteru, ślubowała "podtrzymywać Boskie prawa i prawdziwe przesłanie Ewangelii", wspierać "zreformowaną religię protestancką" oraz "naukę, kult i strukturę Kościoła anglikańskiego".

Jej następca, książę Walii Karol, zasygnalizował, że chciałby, by po jego koronacji odbyło się nabożeństwo z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. Dał też do zrozumienia, aby tytuł "Obrońcy Wiary" (Fidei Defensor) zmieniono na "Obrońcę Wiar", czyli religii jako takiej, a nie konkretnie anglikańskiej.

Cytowany przez "Sunday Times" przedstawiciel Kościoła anglikańskiego sądzi, że usunięcie centralnego fundamentu z tekstu przysięgi koronacyjnej "nie oznaczałoby automatycznie rozdziału Kościoła od państwa, ale byłoby dużym ciosem dla religii chrześcijańskiej. "Powstałoby przeświadczenie, że Kościół nie jest potrzebny monarchii dla wykazania jej prawowitości" - zaznacza.

Ów przedstawiciel obawia się, że usunięcie treści religijnych z tekstu przysięgi byłoby krokiem poprzedzających usunięcie innych śladów religii w życiu publicznym, jak np. modlitwa poprzedzająca obrady Izby Lordów.

Wybrane przez stowarzyszenie świeckich firmy adwokackie to specjalizująca się w zagadnieniach praw człowieka Leigh Day, a także Matrix, gdzie pracuje żona byłego premiera - Cherie Blair.

Kościół anglikański jest w Wielkiej Brytanii Kościołem państwowym, a monarcha jest jego tytularnym zwierzchnikiem. Formalnie mianuje biskupów.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama