Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przeprawy do UE coraz niebezpieczniejsze dla imigrantów

Przeprawy do UE coraz niebezpieczniejsze dla imigrantów
Do UE wciąż przybywa wielu imigrantów. (Fot. UNHCR)
Mimo tego, że liczba osób, które starają się dotrzeć do UE przez Morze Śródziemne, jest mniejsza, przeprawy te są coraz bardziej śmiercionośne - wynika z ostatnich danych UNHCR. KE zapewnia, że to nie unijna polityka jest powodem tych tragedii.
Reklama
Reklama

Przedstawiony wczoraj przez Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) raport pokazuje, że tylko w pierwszej połowie tego roku ponad 1 600 osób zginęło lub zaginęło, próbując dotrzeć do Europy.

Całkowita liczba migrantów starających się przedostać na Stary Kontynent spadła, natomiast liczba tych, którzy przypłacili próby życiem, wzrosła gwałtownie, zwłaszcza jeśli chodzi o tych próbujących przeprawić się przez Morze Śródziemne. Na szlaku w jego centralnej części życie traciła lub zaginęła co 18. osoba. W 2017 r. proporcja ta wynosiła 1 do 42. Jednocześnie liczba migrantów przybywających do Włoch centralnym szlakiem Morza Śródziemnego w lipcu wyniosła ok. 1,9 tys. - o 83 proc. mniej niż w lipcu 2017 r.

"Ten raport jeszcze raz potwierdza, że Morze Śródziemne jest najbardziej śmiercionośną trasą. Podczas gdy liczba osób przybywających do Europy spada, nie chodzi już o to, czy Europa może dać sobie z nimi radę, ale o to, czy może zmobilizować ludzkość, aby ratować życie" - oświadczył dyrektor UNHCR na Europę Pascale Moreau.

W ostatnich miesiącach UNHCR razem z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) apelowały o regionalne podejście do ratowania i sprowadzania na ląd osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na Morzu Śródziemnym.

Choć liderzy unijni jeszcze w czerwcu uzgodnili, że powinny powstać centra do wysadzania na ląd uratowanych w tym akwenie, w rzeczywistości niewiele się zmieniło. Dodatkowo nowe władze włoskie nie chcą przyjmować w swoich portach statków z migrantami uratowanymi na morzu, utrudniając działanie organizacjom pomocowym.

Komisja Europejska, odnosząc się do raportu, zapewniła, że ratowanie istnień ludzkich jest jej priorytetem. "Operacje UE przyczyniły się do uratowania na Morzu Śródziemnym ponad 630 tys. osób od 2015 r. Podczas gdy robimy co w naszej mocy, aby ratować życie, dostrzegamy też śmierć i to jest oczywiście coś, nad czym ubolewamy" - odpowiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Tove Ernst.

Jak dodała, to nie polityka UE jest powodem tych tragedii, lecz niebezpieczny model biznesowy opracowany przez przemytników, którzy żerują na ludzkim niedostatku i narażają ludzi na niebezpieczeństwo.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama