Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Protesty w Londynie i Aberdeen: BP to "klimatyczni zbrodniarze"

Protesty w Londynie i Aberdeen: BP to "klimatyczni zbrodniarze"
W Londynie Greenpeace zablokował wejście do głównej siedziby BP. (Fot. Getty Images)
Z walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu naftowego BP w Aberdeen ochroniarze wyprowadzili wczoraj dwie obrończynie klimatu krzyczące: 'To jest miejsce zbrodni'. W Holandii 20 działaczy Code Red protestowało w związku ze zgromadzeniem akcjonariuszy koncernu Shell.
Reklama

W Aberdeen podczas przemówienia szefa BP Boba Dudleya inni działacze włączyli alarm, a pod budynkiem stało kilkadziesiąt osób z tablicami głoszącymi, że brytyjski koncern to "klimatyczni zbrodniarze", oraz obwieszczającymi "kryzys klimatyczny".

Dzień wcześniej w Londynie Greenpeace zablokował wejście do głównej siedziby BP, domagając się zakończenia przez koncern dalszych poszukiwań ropy naftowej i gazu.

BP, który w zeszłym roku wyemitował największą w ciągu sześciu lat ilość dwutlenku węgla do atmosfery, włączając w to emisje ze spalania paliw przez jego klientów, znajduje się pod rosnącą presją, aby ograniczył zanieczyszczanie środowiska i spełnił cele wyznaczone przez klimatyczny szczyt w Paryżu z 2015 roku.

Aktywiści domagają się od BP zakończenia dalszych poszukiwań ropy naftowej i gazu. (Fot. Getty Images)

BP nie wprowadził ostrzejszych reguł, jak rywalizujący z nim koncern Royal Dutch Shell. Ten drugi -choć chwalony przez część swoich akcjonariuszy za wyznaczenie w zeszłym roku wiodących w sektorze naftowo-paliwowym strategii działania na rzecz ochrony klimatu i zredukowanie we własnych operacjach emisji dwutlenku węgla - również został zaatakowany przez działaczy.

Około 20 obrońców środowiska z ugrupowania Code Red w czerwonych kombinezonach usiłowało przeszkodzić w tegorocznym zebraniu akcjonariuszy Shella w haskim kurorcie Scheveningen, wzywając, by spotkanie było ostatnim w dziejach koncernu. Trzymali transparent z napisem wzywającym do zaprzestania produkcji energii z paliw kopalnych i szydzili z przechodzących obok nich akcjonariuszy.

Rzeczniczka Code Red, Talissa Soto, która była na zebraniu, zwróciła się do zarządu koncernu, twierdząc, że jego interesów nie da się pogodzić z ocieplaniem się klimatu i że jedynym rozwiązaniem jest, aby jego model biznesowy "odszedł do historii". "Będziemy opodatkowywać was, wprowadzać regulacje, dzielić was. Dziś jesteście świadkami ostatniego walnego zebranie akcjonariuszy Shella" - oświadczyła.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama