Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Problem paszportowy w Wielkiej Brytanii: Co na to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych?

Problem paszportowy w Wielkiej Brytanii: Co na to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych?
Umówienie się na wizytę paszportową graniczy z cudem - twierdzą Polacy w Wielkiej Brytanii.
Już w maju ub. roku Ambasada RP w Londynie wystosowała komunikat w sprawie nieuczciwej działalności tzw. pośredników paszportowych, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe w polskich urzędach konsularnych na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat. Do tej pory jednak sytuacja się nie poprawiła.
Reklama
Reklama

Polakom zamieszkałym w UK wciąż trudno uzyskać termin wizyty paszportowej. Jak twierdzą sami zainteresowani, system rejestracji e-Konsulat rzadko kiedy dysponuje wolnymi terminami.

"Od momentu, gdy chciałem zaaplikować o nowy paszport do momentu, gdy go otrzymałem, minął rok. W tym czasie - będąc osobą bez paszportu i bez dowodu osobistego - byłem uwięziony w kraju i nie miałem możliwości jakiegokolwiek wyjazdu" - opowiada Londynkowi Marcin z zachodniego Londynu.

Następnie wymienia podstawowe trudności, na jakie napotykają nasi rodacy próbujący wyrobić nowy paszport:

"1. Zarezerwowanie terminu w godzinach, w których nowe sloty są rzekomo dodawane, było niemożliwe, nawet z zegarkiem na ręku sloty były już niedostępne.

2. Osoby bez paszportu mogły co prawda aplikować o paszport tymczasowy, co jest dodatkowo płatne, ale aby go wyrobić, również trzeba zarezerwować termin, co było niemożliwe. 

3. Wyrobienie dowodu osobistego - jako alternatywy - również było niemożliwe, konsulat nie oferuje już takiej usługi i informuje, że dowód można wyrobić w Polsce.

4. Gdy już się udało i zaaplikowałem o paszport zwykły + tymczasowy, na miejscu przyjęto na początku jedynie wniosek o paszport zwykły i chciano mnie odprawić z kwitkiem. Dopiero gdy wyjaśniłem, że boję się, że nie otrzymam paszportu na czas, musiałem wypełnić podanie do konsula o wydanie tymczasowego dokumentu i uzasadnić, w jakim celu to robię. 

5. W trakcie wizyty w konsulacie pracownicy placówki informowali wiele osób, w tym mnie, że przechodzą na 'nowy system', z którego nie wiedzą jak korzystać i który stwarza problemy.

6. Po złożeniu wniosku otrzymałem numer referencyjny, pod którym miałem sprawdzać online, czy paszport jest już gotowy do odbioru. Termin planowanego odbioru był wyznaczony na 3 miesiące później.

7. Po 4 miesiącach system pokazywał, że paszport wciąż jest w produkcji i nie jest gotowy. Po kontakcie mailowym z konsulatem usłyszałem, że paszport jest gotowy do obioru. System wciąż pokazywał, że nie jest.

8. Na miejscu przede mną stał chłopak, który w okienku opisywał taką samą sytuację - złożył wniosek pół roku temu, system pokazywał, że paszport nie jest jeszcze gotowy i dopiero po kontakcie e-mailowym dowiedział się, że czeka na odbiór. Pracownik placówki przekazał mu wówczas - tak jak w punkcie 4. - że 'są problemy z nowym systemem'. Nie wiadomo, ile osób jest tym dotkniętych" - podsumowuje Marcin.

Do naszego portalu wciąż zgłaszają się zdesperowani Polacy, którzy nie mają możliwości wyrobienia nowego paszportu. Ostatnio także otrzymujemy sygnały, że działalność nieuczciwych pośredników jest kontynuowana bez żadnych problemów - pomimo faktu, że o procederze tym wiedzą polskie władze.

"Wizyty są SPRZEDAWANE. Wizytę można odkupić za ok. £35! To jest skandal ! A konsulat nic sobie z tego nie robi!" - poinformował nas jeden z czytelników, przesyłając zrzut ekranu z jednego z profili na Facebooku.

Londynek.net zwrócił się w związku z tym do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, któremu podlegają polskie konsulaty, o komentarz.

Poniżej zamieszczamy treść odpowiedzi MSZ w całości.

Informujemy, że problem handlu miejscami paszportowymi znany jest urzędom konsularnym w Wielkiej Brytanii.

Zapewniamy, że działalność tego rodzaju podmiotów nie ma nic wspólnego z misją polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych w Wielkiej Brytanii i w żadnej mierze nie są one wspierane przez polskie urzędy konsularne. Zaznaczamy jednocześnie, że polskie placówki dyplomatyczno-konsularne nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane w Internecie rzekome oferty pomocy przy rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe. Co więcej, zdecydowanie odradzamy naszym Rodakom korzystanie z tego typu "usług".

Jednocześnie podkreślamy, że we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych na świecie obowiązuje jeden, wdrożony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, system elektronicznej rejestracji na spotkania konsularne dot. kwestii paszportowych, wizowych, prawnych. Interesanci umawiają się na spotkania konsularne poprzez stronę www.e-konsulat.gov.pl. Podaż dostępnych codziennie terminów, w tym terminów paszportowych, ustala się w oparciu o takie czynniki jak: zasób kadrowy danej placówki konsularnej, zapotrzebowanie na spotkania, obsługa niestandardowych, nagłych przypadków losowych itd.

Należy podkreślić, że w tej chwili w samym tylko Londynie tygodniowo udostępnianych jest ok. 800-900 spotkań na wizyty paszportowe. Dodatkowo, polscy obywatele mogą ubiegać się o wyrobienie dokumentów paszportowych także w Konsulatach Generalnych w Belfaście, Edynburgu oraz Manchesterze. Niestety niezwykle wysoki popyt na wizyty paszportowe w Wielkiej Brytanii utrudnia rejestrację naszych Klientów. Ogromna liczba osób chętnych powoduje, że dostępne miejsca są rezerwowane błyskawicznie, nawet w ciągu kilku minut (a czasem nawet sekund).

Zapewniamy jednak, że terminy na spotkania paszportowe w systemie e-Konsulat dodawane są regularnie, na bieżąco, we wskazanych godzinach (tj. od pon. do pt., o godz. 9:00 oraz 20:00 czasu lokalnego). Terminy dodawane są z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem.

Dodatkowo, oprócz regularnie udostępnianych miejsc istnieje również możliwość zapisania się w e-konsulacie do kolejki osób oczekujących na wizytę. Na listę może zapisać się 2000 osób i około 80 z nich, codziennie dostaje automatycznie wizytę. Powyższe rozwiązania zapewniają transparentność zapisów oraz dają równe szanse osobom zainteresowanym złożeniem wniosku paszportowego w danym urzędzie.

Jednocześnie informujemy, iż od 31 marca 2023 r. rodzice lub opiekunowie mogą przez Internet złożyć elektroniczny wniosek o wydanie paszportu z jedną cechą biometryczną (zdjęcie) lub paszportu tymczasowego dla dziecka poniżej 12. roku życia. Jest to  możliwe, gdyż w przypadku ww. małoletnich nie wymaga się złożenia podpisu i odcisków palców. Wnioski online już spływają do urzędów konsularnych RP, głównie na Wyspach Brytyjskich. Wyrażamy nadzieję, że nowa e-usługa przyczyni się do zmniejszenia presji paszportowej w konsulatach.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie oraz Konsulaty RP na terenie Wysp Brytyjskich dokładają wszelkich starań, by codziennie obsługiwać jak największą liczbę polskich obywateli. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, polskie urzędy konsularne w Wielkiej Brytanii uruchomiają regularnie sobotnie dyżury paszportowe oraz zamiejscowe dyżury weekendowe.

Dodatkowo, w najbliższym czasie Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie planuje ponownie uruchomić stały dyżur paszportowy w Birmingham. Informacje dotyczące dyżurów paszportowych można znaleźć na naszej stronie internetowej www.gov.pl/wielkabrytania oraz w mediach społecznościowych placówki.

Czytaj więcej:

Ambasada RP przestrzega: Uwaga na nieuczciwą działalność tzw. pośredników paszportowych

Henley Passport Index: Polski paszport ponownie wśród najsilniejszych na świecie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama