Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Premier Irlandii: Możemy powrócić do rozmów ws. Brexitu w nowym roku

Premier Irlandii: Możemy powrócić do rozmów ws. Brexitu w nowym roku
Zarówno Varadkar jak i Tusk wierzą w porozumienie z Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)
Premier Irlandii Leo Varadkar przekazał, że w razie braku porozumienia między brytyjskim rządem a UE ws. przyszłego statusu Irlandii Północnej przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem Rady Europejskiej, rozmowy mogą być wznowione w 2018 r.
Reklama

Przemawiając w Dail Eireann, niższej izbie irlandzkiego parlamentu, Varadkar podkreślił, że "to ustrukturyzowane negocjacje (z rządem całego kraju) - nie negocjujemy z jedną partią polityczną w Wielkiej Brytanii albo Irlandii Północnej".

Tym samym odniósł się do poniedziałkowego załamania negocjacji ws. przyszłości Irlandii Północnej po tym, gdy kompromis wypracowany przez negocjatorów brytyjskiego rządu i Komisji Europejskiej został w ostatniej chwili zablokowany przez północnoirlandzką Demokratyczną Partię Unionistów (DUP), wspierającą konserwatywny rząd Theresy May w Londynie.

Odnosząc się do żądań DUP o uprzywilejowany dostęp do negocjowanego dokumentu, Varadkar ocenił, że "wszystkie partie powinny móc zobaczyć tekst w tym samym momencie". Dodał, że nie widzi "żadnego powodu, dla którego Partia Zielonych nie może go mieć w tym samym czasie co Fianna Fail, Sinn Fein czy DUP".

"Jest teraz w gestii Wielkiej Brytanii, aby wrócić do nas (ze swoją propozycją). (...) Chcę dać (premier May) czas, aby porozmawiała ze swoją partią i partnerami w rządzie" - dodał.

Jednocześnie irlandzki premier stanowczo zaznaczył, że jego administracja nie jest gotowa na dalsze ustępstwa. "Jeśli chodzi o stanowisko nasze i Komisji Europejskiej, (...) w pełni popieramy tekst, który został ustalony (w poniedziałek)" - powiedział.

W trakcie spotkania May z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem liderka DUP Arlene Foster przekazała dziennikarzom, że jej ugrupowanie "nie zaakceptuje odstępstwa w regulacjach, które oddzielą Irlandię Północną od reszty Wielkiej Brytanii", a "gospodarcza i konstytucyjna jedność Wielkiej Brytanii nie może być naruszona".

"Irlandia Północna musi opuścić Unię Europejską na tych samych zasadach, co reszta Wielkiej Brytanii" - podkreśliła Foster. Jej stanowisko poparła grupa zdeklarowanych eurosceptyków w brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

Według spekulacji medialnych, proponowany tekst porozumienia zakładał "zbieżność regulacyjną" pomiędzy Irlandią Północną a będącą członkiem Unii Europejskiej Irlandią, która pozwoliłyby na utrzymanie w mocy porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku i powstrzymała powrót "twardej granicy" pomiędzy krajami.

W przyszłym tygodniu liderzy 27 państw członkowskich mają podjąć na szczycie UE decyzję o tym, czy osiągnięto "wystarczający postęp" w rozmowach, który pozwoliłby na rozpoczęcie negocjacji dotyczących przyszłych relacji handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Decyzja unijnych przywódców będzie oparta na rekomendacjach przekazanych przez Komisję Europejską i jej zespół negocjacyjny, na którego czele stoi Michel Barnier.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama