Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prawie połowa Polaków planuje wakacje. Wielu za granicą

Prawie połowa Polaków planuje wakacje. Wielu za granicą
Z usług biura podróży skorzysta 49 proc. rodaków. (Fot. Getty Images)
Ponad 20 mln Polaków chce wyjechać w tym roku na wakacje; 48 proc. wybiera się za granicę, a 52 proc. planuje wypoczynek w kraju - wynika z badania Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance. Najbardziej popularne tegoroczne zagraniczne kierunki to Chorwacja, Grecja i Hiszpania.
Reklama

Jak obliczono, w tym roku na wakacje chce wyjechać ponad 20 mln osób, czyli 65 proc. rodaków. Oznacza to wzrost o 2 mln osób w porównaniu do 2018 roku. "Ponad 9 mln osób (48 proc.) wybiera się za granicę, a ponad 10 mln (52 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju" - wynika z badania.

Ponad połowa Polaków deklaruje, że wakacyjny wyjazd zorganizuje samodzielnie - to o 1,4 mln więcej niż w ubiegłym roku. Z usług biura podróży skorzysta 49 proc. rodaków. Gdyby deklaracje przełożyły się na faktyczne działanie, z usług biur podróży powinno skorzystać o 960 tys. więcej osób niż w zeszłym roku - wskazano.

Zwolennicy samodzielnej organizacji wakacji tłumaczą ten wybór możliwością samodzielnego decydowania o własnym czasie (72 proc.) oraz ceną (36 proc.).

Ci, którzy wybierają biura podróży jako organizatora wyjazdu wyjaśniają najczęściej to tym, że nie muszą martwić się o formalności i organizację/wygodę (81 proc.).

Z sondażu wynika też, że zdecydowana większość Polaków planujących tegoroczne wakacje chce wykupić ubezpieczenie turystyczne w związku z wyjazdem zagranicznym (70 proc.). Turyści, którzy zamierzają wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30. a 49. rokiem życia (48 proc.), z dochodem na gospodarstwo domowe powyżej 3,5 tys. zł (69 proc.), mające wykształcenie wyższe (45 proc.) i mieszkańcy największych miast (25 proc.)

Badanie zrealizowano techniką CATI w dniach 6–24 maja br. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 2 000 osób. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama