Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portugalia: Część osób pracujących zdalnie jest “szpiegowana” przez pracodawców

Portugalia: Część osób pracujących zdalnie jest “szpiegowana” przez pracodawców
Wielu portugaliskich pracodawców złamało prawo poprzez niewłaściwe monitorowanie pracy pracowników. (Fot. Getty Images)
Część pracodawców monitoruje zachowanie swoich pracowników wykonujących zdalnie zadania - twierdzą niektórzy uczestnicy debaty zorganizowanej przez portugalskie Stowarzyszenie Praxis. Ich wypowiedzi cytuje Radio Renascenca.
Reklama
Reklama

Według Teresy Coelho Moreiry, ekspertki ds. ochrony danych osobowych z portugalskiego Uniwersytetu Minho, część firm używa ukrytych programów, aby kontrolować zachowanie swoich załóg w czasie telepracy.

"Kontrolują wszystko, naprawdę wszystko: dane prywatne pracowników, ich zdjęcia zgromadzone w komputerze, a nawet szybkość pracy na klawiaturze" - poinformowała Coelho Moreira, ujawniając, że niektóre programy pozwalają ustalić, kto w danym czasie przebywa w domu "szpiegowanego" pracownika.

Specjalistka zaznaczyła, że tego typu formy kontrolowania pracownika są zabronione. "Monitorowanie czy ustalanie miejsca pobytu osoby pracującej zdalnie z domu jest nielegalne" - dodała.

Także wykładowca prawa na uniwersytecie w Coimbrze Joao Leal Amado wskazuje, że pracodawcy nie mogą ani kontrolować życia swoich pracowników wykonujących zadania w domu, ani wykraczać z przydzielanymi im zadaniami poza ustalone w umowie godziny pracy.

Praca zdalna może być sporym wyzwaniem - statystycznie zdolny do jej wykonywanie jest zaledwie co 10. pracownik. Epidemia spowodowała jednak, że wszyscy musieli się na nią przerzucić. (Fot. Getty Images)

Wprawdzie w czerwcu większość osób wykonujących swoje zadania zawodowe musiało w Portugalii wrócić do biur, ale wciąż z telepracy korzysta część obywateli, m.in. opiekunowie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Z zapowiedzi premiera Portugalii Antonia Costy wynika, że w najbliższych tygodniach opracowana zostanie nowa ustawa regulująca reżim pracy zdalnej. Sam szef rządu deklaruje, że do 2023 r. około 25 proc. pracowników administracji państwowej mogłoby wykonywać swoje zadania w ramach telepracy.

Na początku czerwca lizboński tygodnik "Expresso" poinformował, że największe działające w Portugalii spółki nie tylko pozwoliły swoim załogom na wykonywanie zadań zdalnie w okresie epidemii, ale też noszą się z zamiarem utrzymania telepracy w kolejnych miesiącach dla części swojego personelu.

Czytaj więcej:

Niemcy: Pracodawcy korzystają z usług detektywów, aby kontrolować pracowników

Bezrobocie w Niemczech najwyższe od czterech lat

Życie bez pracy w "zablokowanej" Wielkiej Brytanii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama