Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ponad połowa Polaków uważa, że maseczka jest szkodliwa dla zdrowia

Ponad połowa Polaków uważa, że maseczka jest szkodliwa dla zdrowia
"Wiedza Polaków na temat funkcjonowania i sensu używania bariery oddechowej, jaką stanowi maseczka, nie wygląda najlepiej" - można przeczytać w podsumowaniu CBOS. (Fot. Getty Images)
Według szacunków CBOS, 54 proc. Polaków wyraża opinię, że noszenie maseczki może prowadzić do problemów zdrowotnych. Analitycy w podsumowaniu alarmują również, że wiele osób nad Wisłą nie wie, w jakim celu zakłada się maseczkę i błędnie sądzi, iż jej celem jest ochrona przed zarażeniem.
Reklama
Reklama

W badaniu CBOS zwrócił się do ankietowanych z pytaniem, jaki - według ich obserwacji - odsetek osób osłania nos i usta na zatłoczonej ulicy i w sklepie. Posiadanie maseczki to zdaniem lekarzy jeden z czterech najważniejszych elementów, które spowalniają rozprzestrzenianie się koronawirusa pomiędzy ludźmi.

Z odpowiedzi wynika, że respondenci średnio oszacowali odsetek osób nienoszących maseczek na zatłoczonej ulicy na 51 proc., a w sklepie na 24,16 proc.

W badaniu sprawdzono też stan wiedzy ankietowanych na temat skuteczności noszenia maseczek. Respondenci z wykształceniem podstawowym relatywnie częściej są przekonani, że maseczki chronią przede wszystkim osoby je noszące, natomiast Polacy z wyższym wykształceniem wiedzą, że chronią one przede wszystkim otoczenie. CBOS podkreślił, że różnice w poziomie wiedzy nie są jednak duże. 

Jeśli chodzi o wiek, to osoby starsze - powyżej 45 lat - najczęściej są przekonane, że nosząc maseczkę, chronią siebie i otoczenie. Seniorzy powyżej 65 lat relatywnie najczęściej wierzą, że maseczka chroni przed zarażeniem przede wszystkim ich samych. O tym, że maseczka chroni głównie otoczenie najczęściej wiedzą głównie osoby młode - od 18 do 24 lat. 

Wiedza na temat działania maseczek rośnie wraz z poziomem dochodów na osobę w rodzinie, a argumenty przeciwników maseczek najczęściej przekonują najmniej zarabiających.

Respondenci pytani byli też, jak odnoszą się do argumentów ruchów antymaseczkowych w Polsce, że noszenie maseczek jest szkodliwe dla zdrowia, a dłuższe wdychanie powietrza przez maseczkę może prowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych. 

Zdaniem polskich analityków, bunt związany z maseczkami będzie przybierał na sile, o ile drastycznie nie zwiększy się liczba zakażeń i zgonów. (Fot. Getty Images)

Badanie pokazało, że 54 proc. Polaków podziela ten argument, w tym 21 proc. zdecydowanie się z nim zgadza, a 33 proc. raczej się zgadza. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych, w tym 12 proc. zdecydowanie się z tym argumentem nie zgadza, a 24 proc. raczej się nie zgadza. 10 proc. nie ma zdania na ten temat.

Wśród grup społeczno-zawodowych o tym, że noszenie maseczek przez dłuższy czas jest szkodliwe dla zdrowia najczęściej przekonani są pracownicy usług, czyli m.in. handlowcy, a także robotnicy, rolnicy, gospodynie domowe oraz pracownicy administracyjno-biurowi i średni personel techniczny. W szkodliwość maseczek częściej wierzą osoby gorzej sytuowane pod względem materialnym, osiągające dochody do 999 zł na osobę w rodzinie.

"Wiedza Polaków na temat funkcjonowania i sensu używania bariery oddechowej, jaką stanowi maseczka, nie wygląda najlepiej. Niektórzy nie rozumieją, jak ona działa i jaki jest sens jej używania. Inni zapewne nie lubią tego zabezpieczenia na tyle, że nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Są i tacy, którzy nie mają w zwyczaju przejmować się innymi ludźmi. Wydaje się, że bunt wobec epidemicznych ograniczeń wraz z czasem trwania epidemii i związanych z nią obostrzeń będzie zapewne przybierał na sile, chyba że liczba przypadków ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem oraz zgonów z tego powodu będzie się zwiększać" – podsumowuje CBOS.

Czytaj więcej:

CBOS: Koronawirus nie zatrzymał religijnych Polaków

CBOS: 85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

Polak z Londynu nie chciał założyć maseczki. Interweniowała straż graniczna

CBOS: Polacy sprawdzają lekarzy w internecie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama