Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ponad połowa Polaków deklaruje, że żyje na średnim poziomie

Ponad połowa Polaków deklaruje, że żyje na średnim poziomie
Coraz więcej Polaków uważa, że żyje im się dobrze. (Fot. Getty Images)
Poprawiły się oceny Polaków odnośnie sytuacji materialnej ich gospodarstw domowych; 52 proc. twierdzi, że żyje na średnim poziomie - wynika z opublikowanego wczoraj badania CBOS. Na skromne życie wskazało 14 proc. ankietowanych, a 1 proc. oceniło, że żyje bardzo biednie.
Reklama
Reklama

CBOS powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przypomniał, że w 2023 r. średnioroczna inflacja wyniosła 11,4 proc. r/r i była niższa niż w 2022 r. kiedy wyniosła 14,4 proc. i była najwyższa od 25 lat. Zauważono, że po spadku realnych wynagrodzeń w roku 2022, w ub.r. nastąpił ich realny wzrost.

Realne płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 0,5 proc. r/r, a jeszcze mocniej wzrosła siła nabywcza emerytur i rent (o 4,7 proc. r/r w przypadku pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych i o 10 proc. r/r w przypadku rolników indywidualnych.

Zgodnie z opublikowanym badaniem ponad połowa respondentów (52 proc.) - charakteryzując sposób gospodarowania pieniędzmi w swoim gospodarstwie domowym - zadeklarowała, że żyje na średnim poziomie (starcza im na co dzień, lecz muszą oszczędzać na poważniejsze wydatki).

Co trzecia osoba (29 proc.) uważa, że żyje dobrze i starcza jej na wiele bez specjalnego oszczędzania. Mniejszość ankietowanych, bo 4 proc. wskazała, że żyje bardzo dobrze i może pozwolić sobie na pewien luksus.

Na skromne życie i konieczność bardzo oszczędnego gospodarowania środkami wskazało z kolei 14 proc. ankietowanych, a 1 proc. odpowiadających zadeklarowała, że żyje bardzo biednie i nie starcza im środków nawet na podstawowe potrzeby.

CBOS zauważył, że w ciągu ostatniego roku oceny poziomu życia poprawiły się.

"Zwiększył się odsetek osób deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze (z 27 do 33 proc.), a zmniejszył tych, którym żyje się bardzo biednie lub skromnie (z 18 do 15 proc.). Obecnie udział zadowolonych z sytuacji finansowej należy do najwyższych w historii naszych badań. Równie wysoki odsetek pozytywnych ocen rejestrowaliśmy w roku 2019, natomiast najniższy odsetek żyjących bardzo biednie lub skromnie – w drugiej połowie 2020 roku" - poinformowano.

Ośrodek zwrócił uwagę, że zadowolenie z poziomu życia częściej wskazują ankietowani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita.

Częściej zadowolenie z poziomu swojego życia wyrażają młodsi ankietowani – do 44 roku życia. (Fot. Getty Images)

Respondenci o niższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym – do 1 999 zł – wyraźnie częściej niż pozostali deklarują, że w ich gospodarstwach żyje się biednie lub skromnie (31 proc.), natomiast wraz ze wzrostem dochodów rośnie też odsetek badanych zadowolonych z poziomu życia.

W opracowaniu zwrócono uwagę, że jedynie wśród najlepiej sytuowanych, z gospodarstw domowych, w których dochody na osobę wynoszą co najmniej 4 tys. zł, większość deklaruje, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze (62 proc.).

Zwrócono uwagę, że respondenci o niższych dochodach najczęściej twierdzą, że żyje im się średnio – starcza im na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy.

Dodano, że oceny poziomu życia w znacznej mierze zależne są od wieku i wykształcenia. "Częściej zadowolenie wyrażają młodsi ankietowani – do 44 roku życia (39–46 proc. w zależności od kategorii), a wraz z wiekiem rośnie też udział deklarujących skromne lub bardzo skromne życie (25 proc. badanych w wieku 65+)" - wskazano w opracowaniu.

CBOS dodał, że generalnie badani lepiej wykształceni częściej deklarują, że w ich gospodarstwach domowych żyje się bardzo dobrze lub dobrze, a rzadziej – że bardzo skromnie lub skromnie.

"W grupach społeczno-zawodowych stosunkowo najczęściej zadowolenie z poziomu życia wyrażają pracujący na własny rachunek (68 proc.) oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (63 proc.), a niezadowolenie – renciści (34 proc.)" - wyjaśniono.

Ośrodek poinformował ponadto, że w ciągu ostatniego roku spadł odsetek osób, które obawiają się biedy (z 32 do 27 proc.), natomiast wzrósł tych, którzy są spokojni o finansową przyszłość (z 25 do 31 proc.).

Centrum Badania Opinii Społecznej przekazało ponadto, że w marcu 2024 r. ponad połowa respondentów (57 proc.) dobrze oceniało warunki materialne swoich gospodarstw; 38 proc. – przeciętnie, a 5 proc. źle.

Zgodnie z marcowym badaniem blisko dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) oceniło, że w ciągu roku warunki materialne ich gospodarstw domowych nie zmienią się, 20 proc. uważało, że się poprawią, a 16 proc. spodziewa się pogorszenia.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 7-17 marca br. ma reprezentatywnej próbie 1 089 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Czytaj więcej:

Polki i Polacy rządzą w światowym biznesie

Polacy są uzależnieni od samochodów

Trzy czwarte Polaków spędza do 4 godzin wolnego czasu dziennie w internecie

Większość Polaków widzi więcej zalet członkostwa w UE niż wad, ale ich entuzjazm słabnie

Badanie: Polacy drudzy w Unii Europejskiej pod względem długości tygodnia pracy

Prawie trzy tysiące miliarderów na liście "Forbesa". Wśród nich 8 Polaków

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama