Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polski fotograf zdobył nagrodę w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2022

Polski fotograf zdobył nagrodę w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2022
Mateusz Piesiak podczas gali wręczenia nagród w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. (Fot. Facebook/Mateusz Piesiak Wildlife Photography)
Wśród zwycięzców rozstrzygniętego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkursu na najlepszych fotografów dzikiej przyrody nagrodę dla Wschodzącej Gwiazdy zdobył Mateusz Piesiak za serię zdjęć 'Teatr ptaków'. To już kolejna znaczące wyróżnienie w dorobku tego 26-letniego fotografa i trzecie w konkursie Wildlife Photographer of the Year.
Reklama
Reklama

Po raz pierwszy laureatem Wildlife Photographer of the Year Mateusz Piesiak został jako 13-latek - zdobył wówczas tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2011 w grupie wiekowej 11-14 lat za zdjęcie ostrygojadów brunatnych.

W 2013 roku zdjęcie sowy uszatej przyniosło mu zwycięstwo wśród 15-17-latków. W tym roku zdobył główną nagrodę w kategorii Portfolio Wschodzącej Gwiazdy za serię zdjęć "Teatr ptaków".

"W tym urzekającym portfolio obrazów Mateusz po raz kolejny powraca do tematu ptaków. W czasie spowodowanego COVID-19 lockdownu zaczął eksplorować okolicę w Polsce i odkrył, że nawet mały staw czy park w centrum miasta jest bardzo dobrym miejscem do fotografowania dzikiej przyrody. Poświęcił wiele godzin na badania i przygotowania, zanim w końcu udało mu się zrealizować zdjęcia, które w niektórych przypadkach tkwiły w jego głowie przez dni, miesiące, a nawet lata" - głosi zamieszczony przez organizatorów konkursu opis nagrodzonych zdjęć Mateusza Piesiaka.

"To portfolio jest cudowne, bo zawiera wiele doskonałych zdjęć, a jednocześnie ma jednolity styl. Pokazuje szeroki zakres umiejętności fotografa. Jest tutaj kilka zdjęć, które naprawdę wyróżniają się z tłumu" - napisała o pracy laureata jedna z jurorek konkursu, Jen Guyton, przyrodniczka i fotografka dzikiej przyrody.

Główną nagrodę w konkursie - Grand Title - przyznano amerykance Karine Aigner za niezwykłe zdjęcie przedstawiające brzęczącą kulę pszczół na nagrzanym piasku na ranczo w Teksasie. Jest ona piątą kobietą, która zdobyła ten tytuł w 58-letniej historii konkursu. Z kolei Grand Title jako Młody Fotograf Roku 2022 zdobył 16-letni Katanyou Wuttichaitanakorn z Tajlandii za zdjęcie przedstawiające fiszbiny płetwala Bryde’a.

Dwoje głównych laureatów jurorzy wybrali spośród zwycięzców 19 kategorii. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 38 575 fotografów i fotografek z 93 krajów. Ich prace były oceniane pod kątem oryginalności, narracji, doskonałości technicznej i zgodności z etycznymi zasadami praktyki fotografowania przyrody.

"Fotografowie dzikiej przyrody dają nam możliwość niezapomnianego wglądu w życie dzikich gatunków, dzieląc się niewidocznymi szczegółami, fascynującymi zachowaniami i informując o kryzysach klimatycznych i bioróżnorodności. Te obrazy pokazują ich podziw i uznanie dla świata przyrody oraz pilną potrzebę podjęcia działań w celu jego ochrony" - oznajmił podczas ceremonii wręczenia nagród dr Doug Gurr, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Wszystkie nagrodzone prace można oglądać do 2 lipca przyszłego roku wszystkie na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. A już od poniedziałku 17 października można zgłaszać zdjęcia do kolejnej, 59. już edycji konkursu.

Czytaj więcej:

Dwaj polscy fotografowie wśród laureatów “Drone Photo Awards 2022” w Sienie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama