Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska w ostatniej trójce Europy pod względem oceny służby zdrowia

Polska w ostatniej trójce Europy pod względem oceny służby zdrowia
Zdaniem Polaków, epidemia koronawirusa uwidoczniła jedynie problemy, z jakimi zmaga się służba zdrowia w kraju. Wśród nich wymienia się głównie braki kadrowe i strach przed wdrażaniem nowych technologii. (Fot. Getty Images)
Jedynie 38% polskich pacjentów wyraziło zadowolenie z systemu opieki zdrowotnej - wynika z najnowszego raportu STADA Health Report 2020 - co stawia Polskę na trzeciej od końca pozycji pośród wszystkich 12 ankietowanych krajów. Za największe problemy w systemie zdrowotnym w Polsce uznano niechęć do nowych technologii oraz braki kadrowe.
Reklama
Reklama

Przy średniej europejskiej wynoszącej 74% mniej zadowoleni ze swojej służby zdrowia okazali się tylko Serbowie i Rosjanie. Oznacza to, że tylko 5% polskich pacjentów jest "bardzo zadowolonych" z jakości usług świadczonych w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej, a nieco ponad połowa - bo 51% - jest "ogólnie zadowolona". Jeden na dziesięciu Polaków (10%) był "bardzo niezadowolony".

"Polska opieka zdrowotna od lat boryka się z wieloma problemami, a sytuacja związana z COVID-19 nie tylko obnażyła te już istniejące, ale dodatkowo wskazała na nowe obszary wymagające usprawnienia. Wśród wielu wyzwań, jakie ma przed sobą polska służba zdrowia od lat wymienia się braki kadrowe oraz niechęć do implementowania nowych rozwiązań technologicznych" - wskazał dyrektor generalny STADA Poland, Krzysztof Stec.

Wśród Polaków rośnie natomiast świadomość przyjmowanych leków. Jak wskazało badanie, już 67% polskich pacjentów szuka informacji dotyczących leków w ulotce dla pacjentów (67%) i na stronach internetowych producentów (21%). Przy średniej europejskiej wynoszącej w tym przypadku 14% stawia to Polskę na drugim miejscu wśród objętych badaniem krajów, zaraz po Finlandii (30%). Przy czym polscy pacjenci znacznie rzadziej szukają informacji na temat leków u samych lekarzy czy farmaceutów.

Rosnąca skłonność do poszerzania wiedzy w zakresie przyjmowanych leków sprawia, że tylko nieco ponad połowa Polaków (52%) uznaje konsultację z lekarzem lub farmaceutą za niezbędną w procesie leczenia znanych im dolegliwości. W równym stopniu dotyczy to leków dostępnych wyłącznie na receptę, w aptece oraz w wolnej sprzedaży. 28% ankietowanych zadeklarowało, że przyjmuje wyłącznie leki przepisane przez lekarza, a niewiele mniej - bo 26% - w pełni ufa lekom dostępnym bez recepty, które są ich pierwszym wyborem w samodzielnym leczeniu. Jedynie 5% respondentów przyznało, że nie ufa suplementom diety, dodając przy tym, że nie powinny one być dostępne w aptekach.

Czytaj więcej:

Rusza akcja #NieKłamMedyka. "Ludzie kłamią na potęgę"

Polscy lekarze: Zaklinanie rzeczywistości nie sprawi, że koronawirus zniknie

CBOS: Polacy sprawdzają lekarzy w internecie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama