Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska przestała spełniać kryteria ekonomiczne, aby przyjąć euro

Polska przestała spełniać kryteria ekonomiczne, aby przyjąć euro
Polska utraciła możliwość dołączenia do strefy euro i przyjęcia wspólnej waluty. (Fot. Getty Images)
Przez pandemię Polska przestała spełniać ekonomiczne kryteria wejścia do strefy euro. 'Nawet gdyby obecny rząd zmienił zdanie, teraz nie ma formalnych możliwości przyjęcia wspólnej waluty' - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Jak donosi gazeta, deficyt finansów publicznych poszybował w 2020 r. do 8,9 proc. PKB, co jest efektem uruchomienia różnych programów pomocowych dla gospodarki. Tak duży brak środków w budżecie znacząco odbiega od unijnego limitu wynoszącego maks. 3 proc. PKB.

"Niewiele lepiej ma być w 2021 r., bo deficyt ma znowu sięgnąć ok. 8 proc., a powrót do 3 proc. PKB może potrwać kilka lat. Podobnie z poziomem długu - granicę 60 proc. PKB mogliśmy przekroczyć już w 2020 r., a w 2021 r. dług ma rosnąć dalej" - dowiadujemy się.

Dziennik dodaje, że tym samym Polska przestanie spełniać dwa kryteria fiskalne wejścia do strefy euro. Obecnie nie wypełnia też warunku stabilności cen. O ile bowiem inflacja w Polsce była w ubiegłym roku bardzo dotkliwa (w niektórych miesiącach najwyższa w UE), i tak też będzie w 2021 r., o tyle ceny w strefie euro zmierzały wprost w odwrotnym kierunku – deflacji.

"Możliwe, że spełniamy kryterium stabilności długoterminowych stóp procentowych (które nie powinny być 2 pkt proc. wyższe niż w trzech najstabilniejszych pod względem cen państw członkowskich). Jednak w sumie obecnie nie ma szans na wejście najpierw do przedsionka strefy euro, czyli korytarza ERM II, gdzie badana jest stabilność kursu walutowego, a potem do samej strefy euro" - zaznacza "Rzeczpospolita".

Jak kończy dziennik, powrót do sytuacji, gdy Polska ponownie może spełniać ekonomiczne kryteria konwergencji, może potrwać co najmniej kilka lat, i przynajmniej na tyle też zamknęło się formalne okienko przyjęcia euro w Polsce.

Czytaj więcej:

Goldman Sachs: PKB Polski spadnie w tym roku o 2,3 proc.

Raport: Polskie pensje mogą dogonić średnią UE w 2038 r.

Badanie: Polacy z mniejszymi dochodami i bardziej wrażliwi na ceny produktów

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama