Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska i Węgry skarcone przez UE za lekceważenie "europejskich wartości"

Polska i Węgry skarcone przez UE za lekceważenie "europejskich wartości"
Plany rządu PiS, by mimo pandemii przeprowadzić w maju wybory prezydenckie "mogą zagrozić życiu polskich obywateli". (Fot. Getty Images)
Unia Europejska potępiła władze Polski i Węgier za lekceważenie 'wartości europejskich' podczas pandemii. Polski rząd został skrytykowany za przygotowania do majowych wyborów prezydenckich - informuje agencja Reuters.
Reklama
Reklama

Parlament Europejski w piątkowym zdalnym głosowaniu przyjął rezolucję w sprawie działań UE na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa i jej skutków. W dokumencie znalazł się rozdział dotyczący praworządności, którego fragment dotyczy Polski.

PE podkreśla, że plany rządu PiS, by mimo pandemii przeprowadzić w maju wybory prezydenckie "mogą zagrozić życiu obywateli polskich i podważyć koncepcję wolnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborów, o których mowa w Konstytucji RP".

W rezolucji wyrażono także "poważne obawy" dotyczące kroków podjętych przez rząd Węgier "w celu przedłużenia stanu wyjątkowego w kraju na czas nieokreślony, wprowadzenia dekretem bezterminowego zawieszenia i osłabienia parlamentarnego nadzoru nad sytuacją kryzysową".

W rezolucji wyrażono "poważne obawy" dotyczące kroków podejmowanych przez rządy Węgier i Polski. (Fot. Getty Images)

Jeszcze przed przyjęciem rezolucji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, odpierał unijne zarzuty, podkreślając, że wybory korespondencyjne - bo takie plany ma polski rząd - będą bezpieczne dla obywateli.

Jednak opozycja twierdzi, że rząd poświęca zdrowie publiczne dla korzyści politycznych. "Zdrowie i życie nie mogą być zagrożone przez nieograniczone pragnienie władzy" - stwierdził w rozmowie w TVN24 marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, który z zawodu jest lekarzem.

Reuters przypomina, że od kiedy w 2015 r. konserwatywna partia PiS doszła do władzy, narasta konflikt Polski z Brukselą w kwestiach obejmujących reformy sądownictwa, uchodźców i zmiany klimatu.

Przytacza też najnowsze sondaże, z których wynika, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda może liczyć nawet na ponad 50-procentowe poparcie, przy czym frekwencja wyborcza może wynieść 30 proc.

Czytaj więcej:

PKW: W wyborach prezydenckich wystartuje 10 kandydatów

Wybory prezydenckie: Polacy za granicą też zagłosują korespondencyjnie?

Szumowski: Wątpliwe, że w wakacje czy jesienią sytuacja się poprawi

Polski ambasador w "Financial Times": Rząd jest zobowiązany do przeprowadzenia wyborów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama