Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy przedsiębiorcy chcą inwestować w Afryce

Polscy przedsiębiorcy chcą inwestować w Afryce
Mimo niepokojów społecznych, RPA pozostaje największą gospodarką na kontynencie i piątą pod względem wielkości na południowej półkuli. (Fot. Wikipedia)
'Państwa afrykańskie należą do najszybciej rozwijających się na świecie i są dobrym miejscem do robienia interesów dla polskiego biznesu' - uważa prezes PAIiIZ-u Sławomir Majman, który spotkał się z polskimi przedsiębiorcami chcącymi wejść na rynki afrykańskie.
Reklama
Reklama

Prezes Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych poprowadził w Warszawie debatę "Współpraca na rynkach trzecich - Afryka” z udziałem ponad stu polskich i zagranicznych przedsiębiorców.

"Chodzi o to, żeby nie iść tam samemu, ale skorzystać z istniejących form pomocy: państwowej, banków, a także państw, które maja większe afrykańskie doświadczenie" - mówił podczas debaty Majman.

"Zależy nam na Afryce, bo tam dobrze funkcjonują te dziedziny gospodarki, na których dobrze się znamy: budownictwo, materiały budowlane, infrastruktura, przetwórstwo żywności. To są te obszary, w których bardzo wiele umiemy. Ważne, żeby pomogli nam w wejściu na te rynki: Portugalczycy, Francuzi, Belgowie, ale też międzynarodowe organizacje i zagraniczne banki, bo oni są tam dłużej i czują się pewniej" - podkreślił szef PAIiIZ.

Zdaniem Majmana, choć Afryka jest miejscem, w którym Polscy nie mają wielu doświadczeń w prowadzeniu interesów, to nie powinni pomijać tego kontynentu. "W Afryce jest siedem państw z dziesięciu najszybciej rozwijających się na świecie i powinniśmy tam być" - przekonywał Majman.

Jak poinformował, obecnie polskie obroty z państwami afrykańskimi wynoszą zaledwie 1 proc. całego polskiego handlu zagranicznego. "Planujemy, że w ciągu najbliższych dwóch lat te obroty wzrosną trzykrotnie" - zapewnił. 

Jego zdaniem jest to możliwe, bo w ostatnim okresie obroty Polski z takimi krajami jak: Zambia, RPA, Senegal, czy Etiopia znacząco wzrosły, w niektórych przypadkach nawet o 100 proc. W jego ocenie przyczynił się do tego prowadzony w Polsce od trzech lat państwowy program "Go Africa" wspierający polskich przedsiębiorców wchodzących na rynki afrykańskie, a także misje handlowe w tym rejonie świata.

Wiceminister MSZ Katarzyna Kacperczyk, odpowiedzialna m.in. za politykę afrykańską, ale też za dyplomację ekonomiczną, zapewniła przedsiębiorców o wsparciu, na jakie mogą liczyć w Afryce ze strony resortu. Jej zdaniem rynki afrykańskie są "specyficzne", gdyż z jednej strony są mało rozpoznane przez polski biznes, a z drugiej prowadzenie interesów w państwach afrykańskich wymaga większego wsparcia politycznego niż np. w Europie.

Znikome do niedawna zainteresowanie polskiego biznesu Afryką, jej zdaniem, przyczyniło się do tego, że sieć polskich placówek dyplomatycznych na tym kontynencie jest słabo rozwinięta. Jednak jak zapewniła, jeśli Polski biznes będzie rozwijał swoje zainteresowanie tym regionem świata, MSZ będzie "wychodził naprzeciw tym potrzebom". Dodała też, że jej resort obecnie rozważa powołanie nowej polskiej ambasady w Afryce zachodniej.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama