Menu

Polish Economic Forum: Apel Cichanouskiej o nałożenie sankcji na Białoruś

Polish Economic Forum: Apel Cichanouskiej o nałożenie sankcji na Białoruś
"Wiemy już o 32 tysiącach zatrzymanych i 322 osadzonych w więzieniach z powodów politycznych. Znamy udokumentowane przypadki tortur i maltretowania" - twierdzi Cichanouska. (Fot. YouTube/ lsepbs)
W specjalnym wystąpieniu skierowanym do polskich liderów świata polityki i biznesu, podczas 10. LSE SU Polish Economic Forum w Warszawie, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaapelowała o nałożenie sankcji na reżim Aleksandra Łukaszenki i dalsze wsparcie pokojowych działań demokratycznych u wschodniego sąsiada Polski.
Reklama
Reklama

"Wzywamy naszych polskich przyjaciół do wsparcia naszej pokojowej walki o wolność. Możecie nam pomóc poprzez słowa wsparcia w mediach społecznościowych, prosząc przedstawicieli rządu o sankcje wobec reżimu Łukaszenki, udzielając pomocy obrońcom praw człowieka, ofiarom represji, dziennikarzom, strajkującym robotnikom, przyjmując uciekających studentów i pracowników" – zaapelowała Cichanouska podczas drugiego dnia Forum w Warszawie. "Polacy wiedzą, czym jest pokojowa walka. Ruch Solidarność jest doskonałym przykładem wywalczenia wolności w pokojowy sposób" – dodała Cichanouska.

W ubiegłym miesiącu Białoruś wydaliła polskich dyplomatów. Aresztowano również działaczy Związku Polaków na Białorusi, których białoruska prokuratura oskarża o podżeganie do nienawiści i rehabilitację nazizmu.

Była kandydatka opozycji na prezydenta Białorusi wezwała także rząd Łukaszenki do zaprzestania używania przemocy wobec protestujących, uwolnienia więźniów politycznych i zorganizowania wolnych i uczciwych wyborów. Oskarżyła reżim o złe traktowanie zatrzymanych i stosowanie tortur wobec więźniów politycznych.

"Wiemy już o 32 tysiącach zatrzymanych i 322 osadzonych w więzieniach z powodów politycznych. Znamy udokumentowane przypadki tortur i maltretowania. Nie potrafię przełożyć tej rewolucji na język ekonomii, ponieważ mówimy o wartościach: godności, demokracji, wolności, szacunku. Nie potrafię wyrazić bólu. To jest coś, co albo się czuje, albo nie" - podkreśliła białoruska działaczka.

Protesty na Białorusi wybuchły po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich, które odbyły się w sierpniu 2020 roku. Zdaniem opozycji, wybory zostały sfałszowane przez urzędującego od 1994 roku prezydenta Łukaszenkę.

Pełne nagranie wystąpienia Swiatłany Cichanouskiej podczas 10. LSE SU Polish Economic Forum:

LSE SU Polish Economic Forum jest inicjatywą polskich studentów renomowanej brytyjskiej uczelni London School of Economics and Political Science. W ubiegłych latach Forum było największą konferencją o Polsce organizowaną poza jej granicami. W tym roku ze względu na pandemię Forum wyjątkowo odbywa się w Warszawie w formule online. 

Czytaj więcej:

"Dramatyczne" wybory na Białorusi. Opozycja nie uznaje zwycięstwa Łukaszenki

Władze UK: Nie uznajemy wyników wyborów na Białorusi

UE nie uzna Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Wielka Brytania wzywa Łukaszenkę do zaprzestania represji

  Komentarze
  • Tomek
   14 kwietnia, 17:01

   Fajnie ze inni robia biznesy na wschodzie a my krzyczymy i tyle w temacie jak zwykle

  • Greg gregory
   14 kwietnia, 18:07

   znalezli frajera ktory chce zniszczyc Bialorus,,,,,,

  • Leon zawodowiec
   14 kwietnia, 18:15

   tak to polacy maja sie bic o zydowskie interesy na bialorusi? a wytlumaczyla sie co robilo kilkaset tysiecy wchalumie w kartonach?dolarow

  • Czytelnik anonimowy
   14 kwietnia, 19:10

   Powiedzcie lepiej ile osób w polsce było zatrzymanych z powodu polityczno kowidowych, ile nałożono kar i mandatów, ile firm doprowadzono do bankrutctwa. Z Białorusią mają ten problem bo nie chcą wprowadzać NWO, nie to co nasi z nowego ładu...

  • Czytelnik anonimowy
   14 kwietnia, 22:49

   Na Rosję tez nałożyli sankcje i nic. Zamiast kupować za granica teraz sami produkuja. Dawniej kupowali owoce i warzywa a teraz eksportują - np maliny (największy producent na świecie)

  • Jan
   15 kwietnia, 07:41

   Sankcje nic nie pomoga bo nie obala dyktatora a na dluzsza mete straca kraje je nakladajace.

  • LONO
   15 kwietnia, 08:57

   Chce zmiany przy korycie. TERAZ MY!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama