Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy w Szkocji dwa razy bardziej narażeni na samobójstwo

Polacy w Szkocji dwa razy bardziej narażeni na samobójstwo
Jak zauważyli eksperci, wielu imigrantów z Polski unika kontaktu ze specjalistami w obawie przed stygmatyzacją obecną w polskim środowisku. (Fot. Getty Images)
Polacy w Szkocji są dwa razy bardziej skłonni do popełnienia samobójstwa niż sami Szkoci - ustalono w badaniu zleconym przez Konsulat RP w Edynburgu. W pierwszym tego typu badaniu okazało się, że imigranci znad Wisły boją się szukać pomocy u specjalistów.
Reklama
Reklama

Odsetek przypadków odebrania sobie życia jest wśród Polaków o 94% wyższy niż wśród Szkotów.

Spośród 68 przypadków odebrania sobie życia przez imigrantów znad Wisły w Szkocji w latach 2012-2016, 24 osoby były bezrobotne.

“Ofiarami często są osoby, które ostatnio zostały zwolnione z pracy. Mężczyźni cierpiący z powodu depresji, lęków i innych trudności psychicznych boją się rozmawiać z lekarzami ze strachu przed stygmatyzacją obecną w polskim środowisku lub obawiając się, że choroba psychiczna może mieć wpływ na pracę i życie w Szkocji” - przytacza konkluzje zwarte w raporcie “Herald Scotland”.

Autorów raportu - specjalistów z NHS Lothian, Scottish Public Health Network (ScotPHN) oraz organizacji Feniks – zaniepokoiła szczególnie wysoka proporcja samobójstw wśród bezrobotnych.

Depresja jest dużym problemem na świecie i może doprowadzić do tragedii, jeśli pozostaje nieleczona. (Fot. Getty Images)

“W polskiej kulturze obowiązują wysokie normy dotyczące etyki pracy. Bezrobocie powoduje nie tylko obniżenie dochodów, ale także utratę tożsamości i statusu. Przekonanie to może być jeszcze silniejsze wśród imigrantów, którzy czują presję osiągnięcia sukcesu” - można przeczytać w dokumencie.

Jako sposób odebrania sobie życia ofiary – 58 mężczyzn i 10 kobiet - wybierały najczęściej powieszenie lub przedawkowanie leków. Jedna z kobiet się podpaliła.

“Średni odsetek samobójstw wśród polskich mężczyzn w Szkocji wyniósł między 2012 a 2016 rokiem 37,7 na 100 tys. osób, podczas gdy wśród Szkotów 19,4. To odpowiada wzorom w Polsce, która wraz z innymi krajami bloku postsowieckiego ma jeden z najwyższych odsetków w Europie. Jednak ogólnie tendencja jest w Szkocji nieco wyższa niż nad Wisłą” - dodają badacze.

Magdy Czarneckiej z organizacji Feniks w Edynburgu dane nie zaskoczyły.

“Chodzi tu o kulturę i oczekiwania, jakie mamy wobec panów. Panuje trochę taka kultura macho, która jest także widoczna w Szkocji – musisz być twardy, musisz być żywicielem. Są też jednak i aspekty związane z doświadczeniami emigracji, które sprawiają, że sytuacja jest gorsza dla Polaków tutaj, niż w kraju” - podsumowała.

O tym, gdzie szukać pomocy w przypadku depresji, informujemy w naszym materiale w dziale Poradnik Polaka w UK.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama