Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy na tle innych narodów: Więcej pracują, ale mniej zarabiają i krócej żyją

Polacy na tle innych narodów: Więcej pracują, ale mniej zarabiają i krócej żyją
Mieszkańcy Polski pracują przez 1 929 godzin rocznie, czyli więcej niż średnia OECD, która wynosi 1 765 godzin. (Fot. Getty Images)
Polacy są lepiej wykształceni, więcej pracują, ale mniej zarabiają i krócej żyją - to jedna z tez raportu 'Polska na tle innych krajów' autorstwa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Raport zestawia polskie wyniki ze średnią państw należących do OECD.
Reklama
Reklama

W raporcie zaprezentowanym w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie podkreślono, że w Polsce średni skorygowany dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego netto na osobę wynosi 16 234 USD na rok, a średnia OECD wynosi 23 938 USD na rok.

"Istnieją jednak duże różnice pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi – 20 proc. najzamożniejszych osób zarabia prawie pięć razy więcej, niż 20 proc. najbiedniejszych" - zauważyli autorzy raportu.

Z ich badań wynika też, że ludzie w Polsce pracują przez 1 929 godzin rocznie, czyli - jak zaznaczyli - więcej niż średnia OECD, która wynosi 1 765 godzin.

Raport potwierdza, że dobre wykształcenie to istotny warunek znalezienia pracy. Na tym tle Polska wypada lepiej, bo 89 proc. osób dorosłych w wieku 25-64 lat posiada wykształcenie średnie, a średnia OECD to 75 proc.

W opinii twórców raportu o jakości systemu edukacji świadczy wynik 521 punktów, jaki przeciętny uczeń uzyskał w teście PISA (program międzynarodowej oceny umiejętności uczniów OECD). Test bada umiejętności czytania, umiejętności matematyczne i wiedzę z przedmiotów ścisłych; wynik w polskich uczniów przewyższa średnią OECD wynoszącą 497.

W Polsce dziewczęta uzyskały wynik o 14 punktów lepszy niż chłopcy; różnica w OECD jest mniejsza i wynosi 8 punktów. Raport pokazał również, że średnia długość życia w Polsce wynosi 77 lat, czyli trzy lata mniej, niż średnia OECD wynosząca 80 lat.

Polska uzyskuje również wyniki poniżej średniej OECD pod względem frekwencji wyborczej, która jest - jak zaznaczono - miarą zaufania publicznego do rządu i uczestnictwa obywateli w procesie politycznym, a w majowych wyborach prezydenckich wyniosła 55 proc. "Ta wartość należy do najniższych w OECD, gdzie średnia frekwencja wynosi 72 proc." - zauważyli autorzy badania.

Według nich, wpływ na liczbę głosujących może mieć "status społeczny i gospodarczy". "Szacuje się, że frekwencja wyborcza wśród 20 proc. najzamożniejszych osób z populacji wynosi 68 proc., a wśród 20 proc. najuboższych osób 43 proc." - podkreślono.

Ta różnica jest większa niż średnia różnica w krajach OECD wynosząca 11 punktów procentowych, co sugeruje, że polskie instytucje demokratyczne powinny dążyć do zwiększenia włączenia społecznego.

OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym, która skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa, w tym Polskę.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama