Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy mniej chętnie emigrują z kraju i coraz rzadziej "za chlebem"

Polacy mniej chętnie emigrują z kraju i coraz rzadziej "za chlebem"
Kwestie finansowe coraz rzadziej są dla Polaków powodem emigracji. (Fot. Thinkstock)
11,8% Polaków rozważa obecnie emigrację zarobkową. Jest to wynik najniższy od 4 lat - wynika z raportu 'Migracje zarobkowe Polaków VIII', opublikowanego przez Work Service. Coraz częściej dobra praca w kraju zatrzymuje Polaków na rodzimym rynku pracy. Co ciekawe, 56% osób, które myślą o zagranicznym zatrudnieniu, to debiutanci - czyli osoby, które po raz pierwszy będą emigrować za pracą.
Reklama
Reklama

W porównaniu do ubiegłego roku, odsetek osób deklarujących chęć wyjazdu spadł o 2,1 p.p. - z 13,7 do 11,8%.

Nie tylko spada skłonność do emigracji, ale od 4 lat wyraźnie rośnie też liczba osób, które absolutnie odrzucają plany wyjazdu. Obecnie 75,8% badanych zdecydowanie nie rozważa podjęcia pracy za granicą, co stanowi najwyższe wskazanie w historii badania i wynik o ponad 10 p.p. wyższy niż przed rokiem.

Z badania Work Service wynika, że emigrację zarobkową najczęściej rozważają najmłodsze grupy respondentów (w wieku pomiędzy 18. a 24. oraz 25. i 34. rokiem życia) z wykształceniem średnim. Co ciekawe, na decyzję o wyjeździe coraz rzadziej wpływ ma status materialny - chęć emigracji w takim samym stopniu wykazują osoby z niewielkimi dochodami, jak i majętne.

Uwzględniając miejsce zamieszkania emigrujących, chęć emigracji najczęściej wykazują mieszkańcy centralnych regionów Polski. Najmniejsze zainteresowanie wyjazdem wykazują z kolei mieszkańcy Dolnego Śląska.

Jak zauważa Work Serivce, co czwarty Polak wyjeżdżający z kraju nie planuje powrotu. To niepokojący trend z uwagi na fakt, że rok temu odsetek takich osób był mniejszy - oceniają autorzy raportu.

Państwem, do którego Polacy emigrują najchętniej, są obecnie Niemcy (31 procent) oraz Holandia (15 procent). W porównaniu do ubiegłego roku największy spadek odnotowała Wielka Brytania - obecnie tylko 5,7 procent naszych rodaków rozważa kierunek na Wyspy (rok temu 21 procent). Coraz atrakcyjniejszym kierunkiem jest natomiast Norwegia oraz Australia.

"Obecna sytuacja jest dość złożona, bo z jednej strony wyraźnie widzimy, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wyhamowuje plany emigracyjne, czego potwierdzeniem jest wskazanie jedynie 8% badanych mówiących o potrzebie wyjazdu ze względu na brak pracy w kraju. Co więcej, 3/4 Polaków absolutnie odrzuca możliwość poszukiwania zagranicznej pracy, co jest najwyższym wskazaniem w historii naszych badań. Z drugiej strony widzimy, że 56% osób myślących o emigracji to debiutanci, a więc Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. Paradoksalnie nie są to jedynie osoby młode. W tej grupie przeważają Polacy w średnim wieku, którzy zdobyli już doświadczenie na polskim rynku pracy" - zauważył Maciej Witucki, prezes Work Service.

"Biorąc pod uwagę te wszystkie trendy możemy powiedzieć, że nie tylko nowa (mniej liczna) grupa Polaków planuje wyjechać, ale pojawiają się w niej osoby chcące po raz pierwszy spróbować życia za granicą, a przy tym rośnie ryzyko, iż nasza gospodarka w trwały sposób może te osoby utracić" – dodał Witucki.

Polacy chętnie emigrują do innych krajów UE. (Fot. Thinkstock)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama