Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy rocznie wypijają ponad 400 mln litrów wina

Polacy rocznie wypijają ponad 400 mln litrów wina
Polacy chętnie sięgają po wino. (Fot. Thinkstock)
62 proc. Polaków pije wino, a rocznie wypijają oni ponad 400 mln litrów tego trunku - wynika z badania. 'Polacy znają podstawowe zasady łączenia wina z posiłkami, choć w ostatnich latach można zauważyć odchodzenie od tej zasady' - ocenia Magdalena Figurna z firmy Makro Polska.
Reklama
Reklama

Z raportu "Polacy w świecie wina 2018" wynika, że najczęściej wybieramy wino czerwone (66 proc.) oraz wina półsłodkie (40 proc.) i półwytrawne (39 proc.). "Wina półsłodkie są szczególnie chętnie wybierane przez kobiety, natomiast półwytrawne – przez osoby w wieku 30-39 lat, z dużych miast oraz z wykształceniem wyższym" - ocenia Magdalena Figurna.

Co więcej, Polacy wypijają ponad 400 mln litrów wina rocznie i - jak zaznacza Figurna - liczba ta rośnie, podobnie jak wartość rynku wina w Polsce.

Czy tak duża konsumpcja wina w Polsce przekłada się na znajomość win, czy Polacy potrafią umiejętnie łączyć je z posiłkami? 49 proc. Polaków deklaruje, że posiada podstawową lub pewną wiedzę o winach - najlepiej swoją wiedzę oceniają osoby z wykształceniem średnim lub wyższym i te mieszkające w dużych miastach.

Przy wyborze wina kierujemy się przede wszystkim jego smakiem, rzadko kiedy krajem jego pochodzenia. (Fot. Thinkstock)

"Polacy znają podstawowe zasady łączenia wina z posiłkami, m.in. regułę podawania białego wina do mięsa białego, a czerwonego – do mięsa czerwonego, aczkolwiek w ostatnich latach można zauważyć odchodzenie od tej zasady. Polacy pamiętają także, że wina należy podawać w odpowiednich temperaturach" - dodaje Figurna.

Okazuje się, że przy wyborze wina kierujemy się przede wszystkim smakiem - 92 proc. badanych wskazuje to kryterium jako ważne. Najmniej istotne są natomiast kraj pochodzenia oraz szczep – niewielu Polaków wskazuje w ogóle swoje preferencje w zakresie szczepu.

Inne ciekawe wnioski z badania to np. to, że 30 proc. badanych wino kupuje dla siebie bez okazji (ponad połowa badanych kupuje je na spotkanie), wino najchętniej pijemy w domu (52 proc.), po butelkę tego białego albo czerwonego trunku najczęściej sięgamy w dyskoncie spożywczym (35 proc.) albo w supermarkecie (28 proc.), a na ten rodzaj alkoholu najczęściej (45 proc.) wydajemy średnio 21-30 złotych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama