Polacy ponownie trafią do komisji wojskowej. Na liście nawet 60-latkowie

Jak relacjonuje tabloid "Fakt", Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) rozpoczyna procedury przyznania kategorii wojskowej Polakom w kraju. Pierwsze wezwania mają być wysłane w styczniu, a stawienie się przed komisją ma być obowiązkowe - pod groźbą grzywny i doprowadzenia przez policję.
Resort obrony przekazał, że okres kwalifikacji wojskowej będzie trwać od lutego do kwietnia i obejmie ok. 230 tys. osób. W grupie osób, które otrzymają wezwanie, mają być także kobiety oraz 60-latkowie.

Kto dokładnie ma być wezwany przed komisję:
- mężczyźni urodzeni w 2005 r.
- mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- wszyscy, których w latach 2022-2023 uznano za czasowo niezdolnych do służby wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (mowa m.in. o kobietach uczących się na tłumaczki, studiujących medycynę czy teleinformatykę)
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej
- osoby w wieku do 60 lat o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej
Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce zapowiedział już podjęcie interwencji, ponieważ wezwania do kwalifikacji wojskowej otrzymują także osoby niepełnosprawne.
Osobom, które przejdą kwalifikacje, przyznana będzie jedna z czterech kategorii - A, B, C lub D. A oznacza osobę zdolną do służby wojskowej, B - czasowo niezdolną, C - niezdolną w czasie pokoju oraz D - niezdolną w czasie wojny.
Czytaj więcej:
"Rzeczpospolita": Polska armia tworzy własne rezerwy
Brytyjski ekspert wojskowy: Modernizując siły zbrojne powinniśmy brać przykład z Polski
Jak niemieckie media przypominają o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej?